Każdy, kto miał szczęście odwiedzić Ziemię Świętą, doskonale wie i czuje, jakie znaczenie religijne, historyczne i emocjonalne dla każdego katolika ma państwo Izrael. Zarówno Żydzi, jak  i Palestyńczycy uważają Święte Miasto za swoją stolicę. W Izraelu obowiązuje doktryna ''niepodzielnej Jerozolimy'', a Palestyńczycy nie wyobrażają sobie, żeby stolica ich niepodległego państwa znalazła się w innym mieście. Chrześcijanie w Ziemi Świętej są mniejszością. Ich ilość  w ostatnich 50-ciu latach spadła z 20% do 2%. Obecnie olbrzymim problemem jest budowa muru wzdłuż granicy Izraela z Autonomią Palestyńską. Dla pielgrzymów odwiedzających Ziemię Świętą jednym z najbardziej przykrych przeżyć jest właśnie przekraczanie muru przy wjeździe Betlejem. Miasto odgradza od świata wysoki mur, druty kolczaste i żołnierze  z bronią gotową do strzału. Tak jest nie tylko w Betlejem, ale w całej Autonomii Palestyńskiej. Mieszkający w Betlejem chrześcijanie i polscy zakonnicy bez szybkiej pomocy z zewnątrz, będą musieli stąd wyjechać. Jeszcze 50 lat temu ok. 80% mieszkańców Betlejem było chrześcijanami - dziś jest ich garstka. Nad kamiennymi domami dominują minarety aż 86 meczetów, a muzułmanie stanowią już 85% ludności.

Na Bliskim Wschodzie znowu pojawiła się szansa na osiągniecie pokoju. Zarówno Izrael, jak  i palestyński prezydent Mahmud Abbas chcą zakończyć konflikt. Czy jednak starczy im na to politycznej siły?

Trasa wycieczki

Zwiedzanie Izraela odbyło się nowoczesnym autokarem bardzo wygodnym, z klimatyzacją.

            Trasa wycieczki :  Przekroczenie granicy Egipsko - Izraelskiej 8.09.1998r w Rafie (strefa Gazy)  i przejazd do Jerozolimy - zwiedzanie Jerozolimy - Betlejem - Judea - Jerycho -  Nazaret -  Tyberiada - Kafarnaum - Kana Galilejska  - Góra Tabor - Cezarea - Hajfa - Tel Awiw . Przelot Tel Awiw -  Bukareszt  - Warszawa 14.09.1998