Jest to cerkiew o siedmiu złotych, cebulastych kopułach i z prawosławnymi krzyżami na ich szczytach. Ufundował ją car Aleksander III w 1888 roku, na cześć swojej matki. Wnętrze kościoła zdobią ikony i malarstwo ścienne. Wielkie malowidło przedstawia sceny z życia św. Marii Magdaleny. W krypcie pochowano Wielką Księżnę , siostrę carowej Aleksandry, Elżbietę Fiodorownę, która zginęła na Syberii w 1918 roku w czasie rewolucji bolszewickiej. Na jej życzenie ciało jej pochowano właśnie tutaj w Ziemi Świętej. Klasztor przykościelny należy do sióstr rosyjskich.
Św. Maria Magdalena (Maria z Magdali) - według Biblii żyjąca w I w. n.e. pochodziła z wioski Magdal, odległej o 5 km od Tyberiady nad jeziorem Genezaret. Należała do kręgu uczniów Jezusa. Przyłączyła się do niego po tym, gdy ten wypędził z niej siedem złych duchów. W kościele rzymskokatolickim przez wieki utożsamiana była z kobietą cudzołożną.
Św. Maria Magdalena jest dwunastokrotnie wspominana w Nowym Testamencie, przez wszystkich czterech ewangelistów. U św. Łukasza pojawia się już na początku działalności duszpasterskiej Jezusa, jeszcze w Galilei jako jedna z towarzyszek jego podróży. W relacjach trzech pozostałych ewangelistów - św. Marka, św. Mateusza i św. Jana pojawia się dopiero w Judei, w momencie ukrzyżowania Jezusa. Wszyscy czterej zgodnie piszą, że pierwsza przybyła do grobu Jezusa i zobaczyła pusty grób. Gdy uczniowie przybyli na miejsce pochówku, ona pozostała na zewnątrz i tam spotkała Jezusa. Opisali to zdarzenie Ewangeliści św. Jan i św. Marek, przypisując jej rolę pierwszej osoby, której ukazał się zmartwychwstały Jezus. Była również pierwszą, która głosiła zapowiedź zbawienia.
Pięknie położony na zboczu Góry Oliwnej Kościół św. Marii Magdaleny.
Obraz św. Marii Magdaleny.
Kościół św. Marii Magdaleny o siedmiu złotych cebulastych kopułach
z prawosławnymi krzyżami na ich szczytach.
Ikonostas w Kościele św. Marii Magdaleny.
Fragment wnętrza kościoła.
Jeden z fresków w kopule kościoła.
Fresk na bocznej ścianie kościoła.