W odległości kilkudziesięciu metrów od Klasztoru Ojcze Nasz, znajduje się Kaplica Wniebowstąpienia. Ten mały, ośmioboczny budynek na Górze Oliwnej, pochodzi z epoki krzyżowców. Kopuła jednak jest dodatkiem muzułmańskim. Stąd Jezus miał wstąpić do nieba. Dotknął przy tym tak mocna ziemi, że w skale pozostał ślad Jego stopy.
Wniebowstąpienie Jezusa Chrystusa opisane zostało w Ewangelii św. Marka, Ewangelii św. Łukasza oraz w Dziejach Apostolskich. Jezus przez 40 dni po swoim zmartwychwstaniu przebywał wśród uczniów, następnie w ich obecności uniósł się w górę i zniknął.
Kościół Katolicki dla upamiętnienia wniebowstąpienia Jezusa ustanowił święto Wniebowstąpienia Pańskiego, obchodzone 40 dni po święcie Wielkanocy. Zgodnie z dekretem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 4 marca 2003 r. katolicy w Polsce od 2004 r. obchodzą święto Wniebowstąpienia w siódmą niedzielę po Wielkanocy. Święto Wniebowstąpienia obchodzone jest również przez Kościoły i Wspólnoty Protestanckie, odwołujące się do nauczania Pisma Świętego. W kościołach tych w dniu tym odbywają się specjalne nabożeństwa lub spotkania modlitewne.
Kaplica Wniebowstąpienia na Górze Oliwnej
Wniebowstąpienie Jezusa - grafika z XIII wieku.
Przed Kaplicą Wniebowstąpienia
Jeden z fresków w Kaplicy Wniebowstąpienia.