Jest to miasto w północno wschodnich Włoszech, nad Morzem Adriatyckim, jest stolicą regionu Wenecja Euganejska i zamieszkuje tu ok. 310 tyś. mieszkańców. Wenecja składa się z dwóch części: starszej (tzw. Wenecji właściwej), oraz z części położonej na lądzie stałym. Wenecja właściwa położona jest w Lagunie Weneckiej na 118 wyspach  (m.in. na San Giorgio Maggiore, Giudecca, Murano), oparta na milionach drewnianych pali, rozdzielonych ok. 150 kanałami (największe: Canale Grande - długości ok. 4 km, Canale della Giudecca, Canale di San Marco),   przez które przerzucono ok. 400 mostów. Część Wenecji, położona na lądzie stałym i Wenecja właściwa są połączone groblą długości 3,6 km, przez którą przeprowadzono linię kolejową i autostradę. Wenecja właściwa oddzielona jest od morza mierzeją (Lido i Pellestrina), podzieloną kanałami dostępnymi dla statków morskich. Wenecja jest ważnym ośrodkiem przemysłowo - handlowym. Rozwinięte jest tu hutnictwo żelaza i metali nieżelaznych, przemysł maszynowy, chemiczny, spożywczy, włókienniczy i szklarski. Znajduje się tu duża rafineria ropy naftowej i tu zlokalizowany jest największy w kraju ośrodek produkcji szkła ozdobnego. Wenecja jest także jednym z głównych portów Włoch, oraz ważnym węzłem kolejowym i drogowym. Wenecja jest dużym ośrodkiem kulturalno - naukowym, siedzibą kilku szkół wyższych (architektury, handlu, medycyny, sztuk pięknych).

            Wenecja powstała na wyspach laguny u północnych wybrzeży Morza Adriatyckiego, gdzie od IV wieku osiedlali się uciekający przed najazdami barbarzyńców. W VI wieku istniało już kilka samodzielnych gmin, formalnie podległych Bizancjum. W VIII wieku połączyły się one w komunę (Comune Venetiarum) rządzoną przez wybieranego dożę, której głównym ośrodkiem od 810 r. stała się wyspa Rialto. Rywalizacja między państwem Karola Wielkiego a Bizancjum o zwierzchnictwo nad Wenecją, przyczyniła się do umocnienia jej niezależności. Na przełomie X i XI wieku Wenecja stała się największą potęgą morską w tym regionie i ważnym centrum wytwórczości ( stocznie, obróbka metali i drewna, sukiennictwo, szklarstwo). Dzięki swej potężnej flocie odegrała decydującą rolę w organizowaniu pierwszych wypraw krzyżowych, a po IV krucjacie (1202 - 1204 r.) otrzymała 3/8 terytorium cesarstwa bizantyjskiego. Pod koniec XIII w. Wenecja przekształciła się w oligarchiczną republikę, której ustrój ustaliły ustawy z 1297 r. i 1299 r. powierzające władzę jedynie kilku arystokratycznym rodom. Najwyższym organem władzy była Wielka Rada, powstała w 1187r., a sądownictwo podlegało Radzie Czterdziestu (Quaratii) i jej kolegium. Funkcję rządu pełniła signiora. W 1380 r. w bitwie pod Chioggią Wenecja pokonała swoją rywalkę, Genuą, i na przełomie XIV i XV w. podporządkowała sobie większość miast północno - wschodnich Włoch (m.in. Bassano, Vicenzę, Weronę i Padwę). W XV i XVI wieku Wenecja była jednym z głównych ośrodków włoskiego renesansu (architektura i rzeźba, weneckie szkoły malarstwa i muzyki, rzemiosło artystyczne). Od końca XV wieku nastąpiła powolna utrata znaczenia Wenecji. Przyczyniła się do tego długotrwała wojna z Turcją i straty terytorialne na jej rzecz. Wenecja utraciła też zyski z handlu ze Wschodem po odkryciu morskiej drogi do Indii  wokół Afryki. Portugalczycy pozbawili Wenecję monopolu na handel korzeniami. Zajęcie Wenecji przez Francuzów w 1797 r. położyło kres Republice Weneckiej, a po zawarciu pokoju w Campo Formio przekazano ją Austrii. Kiedy lord Bayron przyjechał do Wenecji w 1810 r. "Królowa Adriatyku" od dawna podupadła. Poeta był oczarowany urodą miasta, opisał jednak jego place jako "przybrzeżne ruiny". Dopiero w 1866 r. Wenecja włączona została do Królestwa Włoskiego. Urok Wenecji zachwyca nie tylko turystów. Przez całe stulecia inspirowała poetów i pisarzy. Proust, James, Waugh czy Hemingway nie umieli się jej oprzeć. Niewiele jest też miast, które mogą się poszczycić płodniejszymi i bardziej utalentowanymi malarzami, od Belliniego i Giorgionego przez Tycjana i Tintoreretta do Tiepola i Guardiego. Wenecja jest jedynym na świecie miastem zbudowanym w całości na wodzie. Największą płynąca z tego korzyścią, oprócz oczywistych zalet estetycznych, jest brak samochodów. Największą wadą są częste powodzie .

W 1996 r. doszczętnie spłonął zabytkowy budynek opery La Fenice, w którym wystawiano m.in. prapremiery "Traviaty"i "Rigoletta"  Verdiego. Pożary w Wenecji gasi się z łodzi, co jest wielkim utrudnieniem i często decyduje o niepowodzeniu akcji. Pierwszą operą wystawioną w "nowym" teatrze w listopadzie 2004 r. była "Traviata".

Wenecja widziana z samolotu.

 

Główne wyspy Wenecji.

Z fal wynurzają się budowle jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

 

Wyspa Burano

 

Wyspa Burano

 

Dopływamy do wyspy Burano.

                                                                           

Burano, gdzie nad kanałami stoją jaskrawo pomalowane domy

i sklepy pełne koronkowych wyrobów.

 

Zwiedzanie wyspy Burano. Miasto mostów. Brzegi kanałów połączone są

wieloma mostami powyginanymi w artystyczne łuki.

Stragany na wyspie Burano. Są tu piękne maski - to najczęściej kupowana

pamiątka. Turyści je kochają.

Stragany na wyspie Burano.

Jaskrawo pomalowane domy nad kanałem Burano.

                                                                        

Zwiedzanie wyspy Burano 

Zwiedzanie wyspy Burano. Miasto mostów. Brzegi kanałów połączone są

wieloma mostami powyginanymi w artystyczne łuki.

Zwiedzanie wyspy Burano

Z fal wynurza się Murano, rozproszona na pięciu pociętych kanałami wysepkach,

             co czyni z niej miniaturę Wenecji              

Tramwaje wodne są szybkie i niezawodne w Wenecji.

Pod koniec XIII w. Murano wyrosło na centrum produkcji słynnego

szkła weneckiego.

Takie cuda - to tylko w Wenecji

Piękne wyroby weneckich mistrzów

Jak oni to mogli wykonać - to prawdziwy artyzm.

To najwyższe mistrzostwo sztuki.

Te wyroby to prawdziwa sztuka.

 

Podziwianie pięknych wyrobów.

                                                                                 

Zwiedzanie wystawy wyrobów ze szkła

 

Cuda ze szkła.

Bazylika S. Donato na wyspie Murano

  

Wnętrze Bazyliki S. Donato na wyspie Murano

W drodze do Bazyliki św. Marka, płyniemy Canal Grande

Zbliżamy się do Placu św. Marka. Widoczna z daleka strzelista Kampanila.