Padwa

Padwa

Jest to miasto w północno wschodnich Włoszech, w regionie Wenecja Euganejska, leżące na terenie Niziny Padańskiej, nad rzeką Bacchiglione. Posiada ono ok. 220 tyś mieszkańców i jest ważnym ośrodkiem przemysłowo - handlowym Włoch. Rozwinięty jest tu przemysł maszynowy, środków transportu kolejowego, elektrotechniczny, chemiczny i  włókienniczy. Ma tu swą siedzibę uniwersytet (założony w 1222 r.) i obserwatorium astronomiczne. Są tu liczne muzea, teatry i duży ogród botaniczny.

            Pierwsze wzmianki o Padwie pochodzą z IV w. p.n.e., a od XIV w. jest jednym z ważniejszych miast i znaczący ośrodek przemysłowo -handlowy. Na uniwersytecie w Padwie studiowało wielu Polaków, między innymi Mikołaj Kopernik. Od 1866 r. Padwa przyłączona jest do zjednoczonego Królestwa Włoskiego.

Szekspir nazwał to miasto "przepiękną Padwą, kolebką sztuki", do którego Anglicy przyjeżdżali, aby "czerpać ze słodkiego zdroju filozofii". Na uniwersytecie w Padwie wykładali takie znakomitości, jak Dante i Galileusz, a w połowie XVII w. po raz pierwszy w historii stopień doktora otrzymała uczona kobieta (choć bez wątpienia najsłynniejszą mieszkanką Padwy była Katarzyna - postać fikcyjna, Szekspirowska poskromiona złośnica). Jednak na długo przed powstaniem uniwersytetu Padwa była ważnym miastem cesarstwa rzymskiego. Wergiliusz wierzył, że założył ją brat króla Priama po upadku Troi. Urodził się tu rzymski historyk Liwiusz, który zawsze z dumą nazywał się padewczykiem.  Dziś miasto jest jednym z ośrodków Wenecji Euganejskiej (Veneto).

                                                                                       Padwa nad rzeką Bacchiglione.

 

Piękna zabudowa Padwy nad rzeką Bacchiglione.

 

Piazza delle Erbe w Padwie jest jednym z trzech placów targowych.

Tu wznosi się  Palazzo della Ragione (Pałac Mądrości)

Basilica di Sant’Antonio (Bazylika św. Antoniego).

W czerwcu każdego roku do Padwy przybywają pielgrzymi z całego świata, aby pomodlić się do św. Antoniego Padewskiego, XIII-wiecznego wędrownego kaznodziei, którego porywające homilie zapełniały kościoły w całej Italii.Basilica di Sat’Antonio, zbudowana na jego grobie w latach 1232 - 1307, stanowi piękny hołd dla świętego.  W architekturze kościoła można dostrzec wpływy pobliskiej Wenecji. Bizantyjskie kopuły, ozdobna fasada i dwie wysokie, smukłe dzwonnice nadają mu orientalny wygląd. Wnętrze również jest urządzone na modłę bizantyjską, a jego świetność podkreślają dzieła Donatella (który mieszkał w Padwie w latach 1443 - 1453). Kaplica św. Antoniego, w której znajduje się grób, została zaprojektowana w XVI w. przez Biosca.

            Większość ludzi, którzy odwiedzają monumentalną bazylikę św. Antoniego w Padwie, pędzi wprost do grobu świętego. Jedni chcą go prosić o wstawiennictwo i pomoc, pozostali chcą podziękować za już otrzymaną pomoc. Grób łatwo odnaleźć, bo jego najbliższe otoczenie obwieszone jest wotami zniesionymi przez wiernych, spośród których największą uwagę przykuwają zdjęcia cudownie odzyskanych kończyn.

            Święty Antoni został kanonizowany niespełna rok po śmierci o natychmiast przystąpiono do budowy bazyliki. Polski pielgrzym ma dodatkowe powody, żeby odwiedzić bazylikę. Jest tutaj polska kaplica pod wezwaniem św. Stanisława. Oprócz ołtarza i obrazów przedstawiających świętego, znajdują się tam epitafia znanych Polaków, którzy studiowali na uniwersytecie w Padwie, między innymi Jana Kochanowskiego i Jana III Sobieskiego. Są także ślady historii nowszej - np. tablica upamiętniająca żołnierzy wojny polsko - bolszewickiej, ufundowana w podzięce za "cud nad Wisłą".

Widok na Bazylikę św. Antoniego od strony rzeki Bacchiglione.


            Przed jednym z wejść do Bazyliki św. Antoniego.

 

Przed głównym wejściem do Bazyliki św. Antoniego.

 

Krużganki na dziedzińcu klasztoru przy bazylice.

  

Nawa główna potężnej świątyni, z widokiem

na ołtarz zwieńczony słynnym

krucyfiksem Donatella.

Skarbiec Bazyliki św. Antoniego w Padwie. Są tutaj przechowywane dary -

niektóre bardzo cenne - przynoszone od ponad siedmiu wieków

św. Antoniemu.

Grób św. Antoniego w bazylice.


Przed Bazyliką św. Antoniego w Padwie.

Nadzieja - to jedno słowo jest mianownikiem wszystkich miejsc, do których

masowo pielgrzymują wierni. Nadzieja na zdrowie, na życie, na szczęście,

na lepsze jutro.

Przed Bazyliką św. Antoniego w Padwie.

 

W parku przy Prato della Valle stoją w kręgu posągi słynnych obywateli Padwy.

Zwiedzanie Padwy.