Bolonia jest miastem na południowym skraju Niziny Padańskiej, nad kanałem łączącym miasto z rzeką Reno. Jest stolicą regionu Emilia - Romania i posiada ok. 420 tyś. mieszkańców. Jest ważnym ośrodkiem gospodarczym i kulturalno - naukowym. Rozwinięty jest tu przemysł spożywczy, skórzany, maszynowy, środków transportu, elektrotechniczny i precyzyjny. W Bolonii znajduje się jeden z głównych węzłów kolejowych i drogowych Włoch, oraz port lotniczy. Ma tu swą siedzibę najstarszy we Włoszech uniwersytet (założony w XI w.), wyższa szkoła sztuk pięknych, ośrodek badań jądrowych i liczne muzea .
Bolonia założona została w VI w. p.n.e. jako etruska osada "Felsina". Od IV została ona siedzibą biskupstwa, od 756 r. weszła w skład Państwa Kościelnego, a od XII w. stała się wolną komuną miejską. W okresie od 1506 - 1796 r. i od 1815 - 1860 r. Bolonia znalazła się pod władzą papieży. W 1860 r. Bolonia została włączona do Królestwa Włoch. W czasie II wojny światowej, w składzie wojsk alianckich walczących z Niemcami o wyzwolenie Bolonii, bił się Drugi Korpus Polski pod dowództwem gen. Z. Bohusz-Szyszko, który wyzwolił miasto.
Na obszarze Emilii - Romanii występują chłodne, mokre i mgliste zimy oraz długie, gorące lata. Połączenie sprzyjającego klimatu i żyznych ziem Niziny Padańskiej sprawia, że jest to najlepiej rozwinięty region rolniczy Włoch, znany z soczystych szynek i aromatycznego Parmezanu.
Bolonia jest miastem na południowym skraju Niziny Padańskiej.
Budowle Bolonii wzniesione są z pastelowo pomarańczowej cegły.
Piazza del Nettuno (Plac Neptuna) w Bolonii.
Fontanna Neptuna jest znakomitym dziełem Giovanniego
de Bologna i powstała w latach 1563-1566.
Fragment dolnej części Fontanny Neptuna, znakomitego dzieła Giovanniego de Bologna.
Woda tryska cienkimi strugami z dziesiątków otworów, nadając całości ruch i niezwykłą lekkość.
Piazza Comunale w Bolonii.
Jedna z hal widowiskowych w Bolonii.
Typowa ulica z arkadami w Bolonii.
Palazzo degli Anziani w Bolonii.
Palazzo degli Anziani w Bolonii.
W prawej, nowszej części pałacu z 1425 r., wokół okien z maswerkami znajdują się motywy
renesansowe. Fragment elewacji po lewej stronie od portalu pochodzi z budowli wzniesionej w XIII wieku.
Stare Miasto w Bolonii.