Jest to miasto w północno-zachodnich Włoszech, nad zatoką Genueńską (Morze Liguryjskie), u podnóża Apeninu Liguryjskiego. Genua jest stolicą regionu Liguria. Liczy ok. 710 tyś. mieszkańców i jest największym portem morskim kraju. Jest także ważnym ośrodkiem przemysłowym, handlowym, kulturalno-naukowym i turystycznym. Rozwinięty jest tu przemysł środków transportu, hutnictwo żelaza, przemysł maszynowy, chemiczny, elektrotechniczny, włókienniczy, spożywczy i poligraficzny. Znajduje się tu ważny węzeł kolejowy, drogowy i port lotniczy. Genua jest siedzibą uniwersytetu (zał.1471 r.), szkół wyższych, instytutów naukowo-badawczych i licznych muzeów i galerii sztuki. O d1952 r. odbywa się tu Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy imienia N. Paganiniego. W mieście tym urodził się Krzysztof Kolumb.

        Genua w starożytności była głównym ośrodkiem Ligurów i około 220 r. p.n.e. opanowana została przez Rzymian. Już w tym okresie była ważnym portem śródziemnomorskim. Szybki rozwój Genui nastąpił w okresie krucjat w XI - XIII wieku. Za pomoc udzieloną francuskim krzyżowcom uzyskała duże korzyści. Od XI wieku Genua przekształciła się w niezależną republikę, w której władzę sprawowało kolegium konsulów i senat. Od 1339 r. władzę w Genui sprawowali dożowie. W tym okresie Genua opanowała handel w rejonie Morza Czarnego i musiała rywalizować z Wenecją. Pod koniec XIV wieku i w pierwszej połowie XV wieku nastąpił upadek Genui. Bezpośrednią przyczyną była klęska w bitwie z Wenecją pod Chioggią (1379 r.) a następnie zdobycie przez Turków Kaffy (Teodozji) w 1475 roku. W 1499 r Genua zajęta została przez Francuzów, a w 1528 r znalazła się pod panowaniem Hiszpanii. W 1797 r. Genua opanowana została ponownie przez Napoleona i włączona do Republiki Liguryjskiej, a następnie w 1805 r. włączona do Francji. Po Klęsce Napoleona w 1815 r. Genua przyłączona została do Królestwa Sardynii. W drugiej połowie XIX w. nastąpił szybki rozwój przemysłu i wzrost zamożności mieszkańców miasta. W czasie II wojny światowej Genua była silnym ośrodkiem ruchu oporu, który zmusił 5 kwietnia 1945 r. niemieckie wojska okupacyjne do podpisania kapitulacji.

          Genua wznosi się nad morzem jak olbrzymi amfiteatr, na którego stopniach przystanęły eleganckie kamienice, w dole zaś, jakby na scenie, leży hałaśliwy i olbrzymi port. Tuż za portowymi dokami zaczynają się starożytne, wąskie uliczki zwane "carrugi" przy których funkcjonują egzotyczne sklepiki

Genua widziana z samolotu


Genua wznosi się nad morzem jak olbrzymi amfiteatr.

W porcie w Genui.


Widok na port i magazyny w Genui

 

Załadunek samochodów na prom w Genui.


Plac Piazza Ferrari w Genui.

Pomnik Krzysztofa Kolumba przed  dworcem głównym w Genui.

                                                                                Pałace na ulicy Via Garibaldi.