Jest to miasto w środkowych Włoszech, nad rzeką Arno. Jest stolicą regionu Toskania i ma ok. 420 tyś. mieszkańców. Florencja jest ważnym ośrodkiem handlowym i przemysłowym. Rozwinięty jest tu przemysł spożywczy, optyczny, środków transportu, maszynowy, elektrotechniczny, skórzany, chemiczny, ceramiczny i włókienniczy. Florencja posiada port lotniczy i znajduje się tu ważny węzeł kolejowy i drogowy. Mają tu także swą siedzibę uniwersytet (założony w 1321 r.), akademia sztuk pięknych i liczne instytuty naukowe. Znajdują się tu liczne muzea, teatr operowy (założony w 1657 r.) i konserwatorium (założone w 1849 r. jako "Instituto Musicale"),  od 1933 r. odbywają się tu coroczne festiwale muzyczne "Maggio Musicale Florentino". W muzeach znajdują się cenne zbiory, między innymi rzeźb Michała Anioła (Galleria dell’Accademia).

            Florencja założona została w 59 r. p.n.e. na miejscu miasta etruskiego. W okresie cesarstwa rzymskiego była ona ważnym ośrodkiem handlowo - rzemieślniczym. Pod koniec VI wieku podbita została przez Longobardów, ale dzięki dogodnemu położeniu na szlaku z Francji do Rzymu w XI w. uzyskała faktyczną niezależność jako miasto cesarskie i duże znaczenie handlowe. Od XII w. nastąpił rozkwit sukiennictwa, a w XIV w. powstały pierwsze manufaktury. W XIII w.powstały także pierwsze wielkie domy bankowe.

Rządy w mieście przeszły ewolucję, od konsulatu, przez władzę podestów, do utworzonej w 1282 r. rady priorów, sześciu najbogatszych cechów (signorii). Stopniowo rósł antagonizm między rządzącymi miastem bogatymi cechami, a pozbawionymi praw resztą ludności. W 1378 r. wybuchło powstanie, a po jego stłumieniu wykształciła się oligarchiczna forma rządów. Od 1434 r. władzę objęli Medyceusze, którzy w 1532 r  przyjęli tytuł książąt Florencji, a od 1569 - wielkich książąt Toskanii. Po wygaśnięciu linii Medyceuszów w 1737r. Florencja wraz Toskanią przeszła w ręce bocznej linii Habsburgów. W latach 1801 - 1808 Florencja była stolicą Królestwa Etrurii, a w 1866 r. przyłączona do zjednoczonego Królestwa Włoskiego.                                                                                                                                                                           

Florencja nad rzeką Arno.

Stary Most (Ponte Vecchio) - wybudowany w 1345 r. - mieściły się w nim

warsztaty rzemieślników i garbarzy - do czasu, gdy w 1593 r. książęcym

nakazem zostały stamtąd usunięte ze względu na okrutny fetor. Obecnie

Stary Most opanowany jest przez złotników, muzyków i rzesze turystów.

Widok na Stary Most (Ponte Vecchio).

 

Widok na katedrę Santa Maria del Fiore we Florencji.

 

Przed Baptysterium i katedrą Santa Maria

del Fiore (Duomo) na  Piazza San Giovanni.

Baptysterium San Giovanni jest najstarszym budynkiem

zlokalizowanym na  Piazza San Giovanni we Florencji.