Turyn jest miastem w północno zachodnich Włoszech, na przedgórzu Alp Zachodnich, przy ujściu rzeki Dora Ripara do Padu i jest stolicą regionu Piemont z 962 tyś. mieszkańców. Jest  to największy po Mediolanie ośrodek przemysłowy Włoch i ważne centrum naukowo - kulturalne kraju. Jest tu siedziba słynnego koncernu FIAT (producenta samochodów, motocykli, ciągników rolniczych, taboru kolejowego i in.). Jest tu także rozwinięty przemysł maszynowy (m.in. silników lotniczych i okrętowych, maszyn włókienniczych, biurowych, precyzyjnych), chemiczny, hutnictwo żelaza i aluminium, włókienniczy, drzewno - papierniczy i spożywczy (w tym winiarski). W Turynie znajduje się lotnisko oraz ważny węzeł kolejowy i drogowy o międzynarodowym znaczeniu, połączony liniami magistralnymi poprzez tunele Alp z Francją i Szwajcarią. Jest tu także uniwersytet (założony w 1405 r.), politechnika, konserwatorium muzyczne, liczne instytuty naukowe, muzea, galerie sztuki, ogród botaniczny i zoologiczny.

Turyn, podobnie jak inne włoskie miasta, przechodził w przeszłości z rąk do rąk. W średniowieczu należał do Królestwa Longobardów, w XVI w. stał się stolicą Sabaudii, a po odrodzeniu stolicą zjednoczonych Włoch (1861 - 1865r.). Obecnie Turyn kojarzy się raczej z dobrze rozwiniętym przemysłem, zwłaszcza samochodowym, skupiającym się wokół koncernu Fiata. Na szczęście fabryki położone są z dala od wspaniałego centrum o szerokich ulicach, pięknych placach i parkach. Prestiż miasta wzrósł jeszcze bardziej, gdy Turyn był gospodarzem zimowej olimpiady w 2006 r. Konkurencje alpejskie były rozgrywane w Sestriere, fantastycznym ośrodku stanowiącym część włosko - francuskiego regionu narciarskiego Milky Way.

Życie w Turynie koncentruje się wzdłuż Via Roma, handlowej ulicy łączącej dworzec Porta Nuova z olbrzymim renesansowym Piazza Castello, zaprojektowanym na planie prostokąta w 1584 roku. W połowie drogi wznosi się XV - wieczny Piazzo Madama, w którym mieści się Museo Civico di Arte Antica (Muzeum Sztuki Starożytnej).


Panorama Turynu.

 

Widok Turynu z samolotu

  

Turyn - ulica Cernaia

Turyn w obrębie swoich gór.

Turyn - obrazek widziany z góry Monte dei Cappuccini.

W Turynie zlokalizowane są piękne parki i ogrody, z licznymi fontannami.

(królewskie ogrody)