Twierdza ta zbudowana została przez Hakona V w 1299 r. na niedużym półwyspie      w centrum miasta do obrony stolicy. Był to pierwszy średniowieczny zamek w tym regionie   i wielokrotnie go rozbudowywano oraz modernizowano. W XVI w. na polecenie      Chrystiana IV nadano zamkowi kształt i wystrój renesansowej rezydencji królewskiej.          W XVII i XVIII w. obiekt popadł w ruinę, ale prace konserwatorskie przywróciły mu dawny wygląd. Wewnątrz można zwiedzić kościół z 1580 r., który za czasów unii z Danią był wykorzystywany jako spichlerz i kwatera dla wojska. Po odzyskaniu niepodległości w 1945 r. odrestaurowano go i zaczął znów pełnić dawną funkcję. Królewskie pogrzeby odbywają się  w tym miejscu.

Obecnie jest to popularny teren rekreacyjny oraz miejsce licznych koncertów. Na rozległym, otoczonym murami terenie twierdzy mieści się kilka ciekawych obiektów. W zamku na terenie twierdzy znajdują się dwa muzea: Muzeum Norweskiego Ruchu Oporu i Muzeum Sił Zbrojnych. Można tu oglądać także model miasta z XVII—XIX w. 

Muzeum Norweskiego Ruchu Oporu zorganizowane jest w kamiennych podziemiach starego, XVII —wiecznego budynku na terenie twierdzy. Jest tu przedstawiona w porządku chronologicznym historia ruchu oporu podczas II wojny światowej, od momentu zajęcia Norwegii przez Niemców , aż do wyzwolenia . Przedstawiono tu liczne eksponaty, zdjęcia, slajdy i filmy z tego okresu.

Muzeum Sił Zbrojnych zorganizowane jest w ceglanym budynku na tyłach twierdzy. Można w nim prześledzić historię militarną Norwegów od najdawniejszych czasów aż do II wojny światowej. Liczne eksponaty — od najstarszych maszyn obronnych po nowoczesną broń — uzmysławiają zwiedzającym postęp techniczny w ciągu wieków. W dziale dotyczącym          II wojny światowej jest prezentowana duża podświetlana makieta, ukazująca przebieg bitwy       o Narwik i udział w niej polskich żołnierzy.

Twierdza Akershus wznosi się na niedużym półwyspie

Akershus Festning 3
 

Był to pierwszy średniowieczny zamek w tym regionie.

Fragment Twierdzy Akershus.