Sognefjorden jest najdłuższym fiordem Półwyspu Skandynawskiego i wciska się w głąb lądu na odległość 204 km. Jego szerokość wynosi 1 – 6 km, a w najgłębszym miejscu osiąga głębokość 1308 m. Fiord ten przecina środkową Norwegię na dwie części, wdzierając się głęboko w ląd, aż po same podnóża gór Jotunheimen. Brzegi fiordu są łagodne w pobliżu ujścia  do morza, natomiast w miarę oddalania się na wschód zbocza stają się wyższe, aż przechodzą w sięgające 1000 m pionowe ściany zwieńczone śnieżnymi czapami. Płynąc statkiem wzdłuż brzegów fiordu, mija się samotne osady zawieszone na skalnych półkach, do których dotrzeć można tylko od strony morza.          

                        Przystań promowa w Laerdal jest niewielką miejscowością nad Sognefjorden  i posiada ok. 2 100 mieszkańców. Największą atrakcją Laerdal jest stara drewniana zabudowa z XVIII w. oraz Norweskie Centrum Dzikiego Łososia, ulokowane przy głównej drodze, nad brzegiem rzeki Laerdalselva. W tym miejscu turyści mogą się dowiedzieć wszystkiego na temat łososia. Ekspozycję poświęcono głównie historii połowów, fazom rozwoju i migracjom ryb. Wyświetlany w sali projekcyjnej 20-minutowy film w ciekawy sposób wprowadza w tajniki życia dzikich łososi, które potem można podglądać przez ogromne, 20-metrowe okna widokowe.

            Do miejscowości tej dojeżdża się jednym z najdłuższych tuneli świata (Laerdalstunnelen) o długości 24510 m, łączącym Laerdal z Aurland. Jego budowa rozpoczęta została w 1995 r. i ukończona w 2000 r. Tunel ten stanowi element drogi z Oslo do Bergen. Dawniej trasa ta była pozbawiona przepraw promowych oraz posiadała liczne górskie odcinki uciążliwe dla transportu w okresie zimy. W trakcie konstruowania tunelu duży nacisk położono na oświetlenie, wychodząc ze słusznego założenia, że właściwe jego zaprojektowanie poprawi bezpieczeństwo podróży. Dodatkowo w trzech miejscach są odmiennie iluminowane poszerzone odcinki tunelu, łamiące monotonię trasy. Niebieski kolor przypomina światło dzienne, wzmocnione dodatkowo przez silne żółte światło, którym są oświetlone dolne partie skał. W całości daje to złudzenie przejazdu przez cztery krótsze tunele zamiast przez jeden bardzo długi. W razie zmęczenia są to zarazem punkty, w których można się bezpiecznie zatrzymać. Jeżeli dojdzie do wypadku lub pożaru, do dyspozycji podróżnych są telefony alarmowe, umieszczone co 250 m, oraz sprzęt przeciwpożarowy co 125 m. Skorzystanie z któregokolwiek z nich powoduje automatyczne zamknięcie tunelu oraz włączenie się sygnalizacji alarmowej i powiadomienie centrali ratunkowych w Laerdal i Bergen.

                        Rejs promem po fiordzie Sognefjorden kończy się w Gudvangen, niewielkiej osadzie. W przeszłości swoje bogactwo mieszkańcy zawdzięczali wyprawom na tereny Anglii i Irlandii. Pamięć o tych czasach żyje do dzisiaj i każdego roku, w połowie lipca, część osady zamienia się w wioskę wikingów. W XVIII w. osada liczyła ok. 400 mieszkańców, lecz większość z nich musiała emigrować za chlebem za ocean. W połowie XIX w. pojawili się tutaj pierwsi miłośnicy norweskich krajobrazów i trwający do dziś okres świetności Gudvangen zawdzięcza rozwojowi turystyki.

Fiordy zachodnie.

Fiord Sognefjorden


Widok na fiord z autokaru.

Osady nad fiordem.

Widok na fiord z autokaru.

Widok na fiord z autokaru.

Widok na fiord z autokaru.

Widok na fiord z autokaru.

Droga do przystani promowej w Laerdal.

Grafika:Laerdalstunnelen.jpg
Wjazd do tunelu Laerdalstunnelen o długości 24,5 km.

Jedna z 3-ch zatok w tunelu.

Wspaniałe oświetlenie tunelu poprawia bezpieczeństwo podróży.

Dolne partie skał w zatokach tunelu oświetlone są dodatkowo silnym żółtym światłem.

W zatoce tunelu można się zatrzymać i odpocząć.

Odpoczynek w zatoce tunelu.

Parking przy przystani promowej.

Norweskie Centrum Dzikiego Łososia w Laerdal.

Stara drewniana zabudowa z XVIII w. Laerdal.

Przystań jachtowa w Laerdal

W oczekiwaniu na prom.

Na przystani promowej w Laerdal.

Na przystani promowej w Laerdal.

W oczekiwaniu na prom.

Widok na przystań promową nad fiordem.

Samochody na promie.

Prom na wodach Sognefjorden.

Na promie.

Widok z promu.

Do wielu domów nad fiordem można się dostać od strony morza.

Niezapomniane widoki z rejsu.

Jedna z osad nad fiordem.

Niezapomniane widoki z rejsu.

Niezapomniane widoki z rejsu.

Stado mew podczas rejsu.

Osady nad fiordem.

Niezapomniane widoki z rejsu.

Niezapomniane widoki z rejsu.

Piękne widoki.

Piękne widoki.

Piękne widoki.

Piękne widoki.

Prom w pobliżu przystani w Gudvangen.

Koniec rejsu w miejscowości Gudvangen.

Prom, którym płynęliśmy z Laerdal do Gudvangen.

Kiosk obok przystani promowej w Gudvangen.

Sklep obok przystani promowej w Gudvangen.

Wejście do sklepu.

Mityczne trolle podobno chętnie sięgnęłyby po władzę, ale są tak głupie, że je

łatwo przechytrzyć.

W oczekiwaniu na autokar.

Widok na miejscowość Gudvangen. 

Nad brzegiem fiordu w Gudvangen.

Skwer przed sklepem w Gudvangen.

widok na okolice Gudvangen.

Tradycyjny norweski budynek w Gudvangen z dachem krytym darnią.

Ostatnie spojrzenia na góry w Gudvangen.

W drodze do Borgund podziwiamy wspaniałe widoki.