Kopenhaga jest stolicą Danii i jej największym miastem. Położona jest na wschodnim wybrzeżu wyspy Zelandia i częściowo na wyspie Amager. Miasto zamieszkuje ok.617 tyś. osób, a cały zespół miejski liczy 1,4 mln. mieszkańców. Północna część miasta to teren niezwykle atrakcyjny turystycznie. Tutaj znajduje się słynny pomnik Syrenki – symbol miasta i kilka ciekawych muzeów. W tej części miasta znajdują się też dwa pałace królewskie – Amalienborg i Rosenborg. Pałac Amalienborg wzniesiony został w 1794 r. w stylu rokokowym. Pośrodku placu przed pałacem znajduje się pomnik Fryderyka V, który                  w 1749 r. położył kamień węgielny pod budowę zespołu pałacowego Amalienborg, na który składają się cztery jednakowe pałace otaczające plac. Zespół ten należy do najpiękniejszych budowli Europy Północnej. Od 1794 r. cały kompleks jest siedzibą duńskiej rodziny królewskiej. Przed pałacem trzyma wartę malowniczo umundurowana gwardia królewska, która w południe uroczyście zmienia warty. W tym ogromnym gmachu publiczności udostępniono jedynie komnaty Krystiana VII. Koniec zachodniego skrzydła pałacu zajmuje XIX-wieczna katedra Marmorkirken(kościół marmurowy) w stylu neoromańskim.

Po drugiej stronie ulicy mieści się pałac Rosenborg wraz z ogrodami. Pałac ten jest królewskim skarbcem i tu przechowywane są klejnoty koronne.

Przy ulicy Bredgade stoją świątynie trzech różnych religii – imponujący protestancki kościół,  katedra rzymskokatolicka oraz cerkiew prawosławna. W północnej części Kopenhagi znajduje się Ogród Botaniczny, Ogrody Królewskie i twierdza Kastellet.