Bergen jest miastem w południowo-zachodniej Norwegii i jest ośrodkiem administracyjnym okręgu Hordaland nad Morzem Północnym. Założone zostało ok. 1070 r. przez Olafa III jako osada rybacko – kupiecka. W XI –XII w. Bergen było głównym ośrodkiem politycznym kraju. Mieściła się tu siedziba biskupów i rezydencja króla. W tym mieście koronowali się królowie. Od połowy XIII w. Bergen  było portem o znaczeniu międzynarodowym. W latach 1343 – 1560 r. miasto należało do Hanzy – związku nadmorskich miast handlowych Europy Północnej. Miasta należące do tego związku popierały się na polu ekonomicznym i utrudniały pracę kupcom z obcych miast. W szczytowym okresie rozwoju Hanza liczyła około 160 miast, a delegaci tych miast cojakiś czas spotykali się i opracowywali wspólną politykę. Z czasem jednak znaczenie tej organizacji zaczęło maleć i konkurencja niezależnych kupców doprowadziła do upadku Hanzy w XVIII wieku. Do połowy XIX w. Bergen było największym miastem i głównym portem Norwegii.

            Bergen posiada ok. 230 tyś. mieszkańców i jest drugim (po Oslo) co do wielkości i znaczenia gospodarczego, miastem Norwegii. Rozwinięty jest tu przemysł stoczniowy, spożywczy, włókienniczy i maszynowy. Znajduje się tu także rafineria ropy naftowej i port lotniczy. Bergen to także ośrodek naukowy i kulturalny. Znajduje się tu uniwersytet, wyższa szkoła handlowa, konserwatorium, instytut morski i Muzeum Historyczne. Pozostałością po latach świetności jest portowa starówka „Bryggen”, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Dziś miasto straciło palmę pierwszeństwa na rzecz Oslo, ale nadal pozostaje kulturalną stolicą kraju z niezliczonymi festiwalami i koncertami. W 2000 r. Bergen, obok Krakowa i siedmiu innych miast stało się Europejskim Miastem Kultury. Zabytki, muzea oraz atmosfera miasta przyciąga wielu turystów, nie zrażających się złą pogodą, z której słynie Bergen.  Przez większą część roku – nawet w środku lata – pada tutaj deszcz.

            Centralnym miejscem Bergen jest usytuowany przy nabrzeżu targ rybny na Torget. Są tu też stragany z kwiatami, owocami i warzywami. Na Torget warto się wybrać, nawet nie planując zakupów, aby wśród straganów i ostrego zapachu morskich ryb poczuć dawną atmosferę portowego miasta. Atrakcją dla turystów jest Akwarium Morskie z bogatymi eksponatami Morza Północnego oraz mórz tropikalnych.

Lokalizacja Bergen

Widok ogólny na Bergen

 

Bergen

Fragment Bergen wokół portu.

 

Ogólny widok na dzielnicę Bryggen.

 

Okolice targu rybnego na Torget.

Targ rybny na Torget.


 

Widok na nabrzeżną dzielnicę Torget z targiem rybnym.

Jeden ze straganów na targu rybnym, gdzie można kupić kraby, krewetki, łososie

i inne owoce morza.

Jeden ze straganów na targu rybnym.

Jeden ze straganów na targu rybnym.

 

Jeden ze straganów na targu rybnym.

Okolice Torget nad zatoką Vagen.

Nad zatoką Vagen.

 


Dzielnica portowa.

 

Przystań nad zatoką Vagen.

Fragment miasta.

Nad zatoką Vagen.

 

Nad zatoką Vagen.

 

Nad zatoką Vagen.

W drodze do dzielnicy Bryggen.

Fragment miasta nad zatoką Vagen.