O przecznicę dalej wybudowano w latach 313-316 kościół San Pietro a Maiella, który szczyci się jednym z najpiękniejszych sklepień we Włoszech. Mattia Preti, artysta z Kalabrii, rozpoczął pracę nad nim w 1656 r. mając 43 lata, w kilka miesięcy po opuszczeniu rodzinnej Taverny. Ukończył ją pięć lat później, umacniając pozycję wśród najznakomitszych malarzy swojego pokolenia. Jeden z fresków w nawie świątyni opowiada dzieje św. Celestyna, a w transepcie zapoznajemy się z historią życia Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy - męczennicy ściętej za podważenie autorytetu świeckich mędrców.

                                                                        Kościół San Pietro a Maiella w Neapolu

                                                                                 Kościół San Pietro a Maiella

.

 

Coservatorio di Musica  w Neapolu.

 

Na dziedzińcu Coservatorio di Musica  w Neapolu

W czasach starożytnej Grecji Neapol był niewielką miejscowością rozwijającą się w cieniu Kyme (Cumae), miasta położonego 30 km dalej na zachód. Założone przez Eolów z Azji Mniejszej ok. 750 r. p.n.e., Kyme już w VI w. p.n.e. stałosię polityczną religijną i kulturalną "latarnią morską", panującą nad Zatoką Neapolitańską i jej wyspami.

            To tutaj przybył Eneasz, aby zasięgnąć rady Sybilli, zanim zszedł do krainy cieni. Sławna Antro della Sibilla Cumana (Grota Sybilli z Cumae), przypomina korytarz o przekroju trapezu o długości 44 m, z sześcioma szybami wentylacyjnymi. Na końcu znajduje się prostokątna komora z wykutymi niszami, siedziba Sybilli, która wygłaszała tutaj przepowiednie. Niesamowite brzmienie echa, niosącego odgłosy kroków.