Hofburg

Hofburg był wiedeńską rezydencją dynastii Habsburgów. Rozciąga się po wschodniej stronie Ringstrasse,  ładnej alei otaczającej najstarszą część Wiednia. Jest to pałac, którego najstarsza część powstała w XIII wieku, był rozbudowywany do XIX wieku i stanowi zlepek architektoniczny. Część pałacu wykorzystuje się aktualnie jako rządowe biura, natomiast      w części pomieszczeń urządzone jest wspaniałe muzeum, gdzie zgromadzona jest gigantyczna wprost kolekcja skarbów zgromadzona przez pokolenia Habsburgów. Najstarszą częścią pałacu jest ''Schweizerhof'', którego nazwa pochodzi od rozmieszczonej w nim gwardii szwajcarskiej. Stał się on faktyczną rezydencją królewską dopiero w 1535 roku, gdy cesarz Ferdynand I zamieszkał w Hofburgu. W apartamentach cesarskich można zobaczyć ogromne piece, którymi ogrzewano komnaty i sale audiencyjne. Są tam także przyrządy gimnastyczne, z których korzystała cesarzowa Elżbieta, żona Franciszka Józefa. W kaplicy, w niedzielne poranki, podczas mszy śpiewa słynny Wiedeński Chór Chłopięcy. Skarbiec cesarski mieści kolekcję przedmiotów, których historia sięga niejednokrotnie 1000 lat, np. wysadzaną klejnotami koronę królewską, pochodzącą prawdopodobnie z X wieku. Znajdują się tutaj stroje, Order Złotego Runa, okazałe ornaty, klejnoty i relikwiarze po książętach Burgundii. Również tutaj przechowuje się jedną z największych relikwii chrześcijaństwa - świętą włócznię, która przebiła bok ukrzyżowanego Chrystusa.

Plan Hofburgu

Legenda

1.      Apartamenty cesarskie i srebrna kolekcja cesarzowej Elżbiety ''Sisi''.

2.      Hiszpańska Szkoła Jazdy.

3.      Ministerstwo Finansów

4.      Sala Sądu Cesarskiego

5.      Centrum Kongresowe Hofburg

6.      6.Austriacka Biblioteka Narodowa, Muzeum Papirusów i Kolekcja Starożytnych Instrumentów Muzycznych.

7.      Muzeum Etnologiczne.

8.      Dom Motyla, Dom Palmy.

9.      Albertina, Muzeum Albertina, Pokoje Stanowe (państwowe).

10.  Austriacka Kinematografia .

11.  Kościół Augustynów.

12.  Hol stanowy Austriackiej Biblioteki Narodowej i Czytelni Augustynów.

13.  Muzeum koni Lipizzan Horses.

14.  Sala ''Mollard Esperanto'' &Muzeum Kuli Ziemskiej.

15.  Muzeum Teatru Austriackiego.

16.  Muzeum Teatru -  pamiątkowe pokoje.

17.  Muzeum sztuki.

18.  Muzeum Historii Naturalnej.

19.  Muzeum Kwatery Wiedeńskiej.

            Całe wieki Habsburgowie nieustannie rozbudowywali pałac. Ferdynand I rozbudował boczne skrzydło renesansowe, które później zamieniono na stajnie. Obecnie w jego części znajduje się galeria sztuki. Skrzydło z XVII wieku, gdzie mieszkała cesarzowa Elżbieta podczas pobytu w rezydencji, zajmuje teraz prezydent Austrii. W latach dwudziestych XVIII wieku zbudowano piękną bibliotekę, aby pomieścić 90 tysięcy tomów nabytych przez rodzinę panującą. Nazwano ją ''katedrą książek''. W tej części pałacu znajduje się elegancka, otoczona kolumnadą sala z przepięknymi freskami ''tromped’oeil'' na plafonie. Książki teologiczne i prawnicze oprawiono na niebiesko, książki naukowe na żółto, a wszystkie pozostałe na czerwono. W części pałacu - w ''Albertinie'' mieści się jedna z największych na świecie kolekcja grafik, licząca przeszło milion eksponatów. Część pałacu, gdzie znajduje się ''Hiszpańska Ujeżdżalnia'' z ozdobnymi kolumnami   i kandelabrami, ukończona została w 1735 roku. Jest to najbardziej elegancka na świecie ujeżdżalnia, gdzie jeźdźcy potrzebują prawie tyle samo treningu co konie. W pobliżu pałacu znajduje się kościół parafialny ''Augustinerkirche'', będący początkowo częścią klasztoru Augustianów. W tym właśnie kościele nieszczęsna Maria Antonina została poślubiona ''per procura'' Ludwikowi XVI, a Maria Luiza Napoleonowi. Tutaj spoczywają, każde w oddzielnej urnie, serca Habsburgów.

Widok na zespół pałacowy Hofburg, rozciągający się po wschodniej stronie Ringstrasse.

Widok na zespól pałacowy od strony Michaeler platz.

Pomnik księcia Eugeniusza Sabaudzkiego z 1865 r.przed Hofburgiem

Hofburg  jest mieszaniną stylów od XIII do XIX wieku.

Jedno z wejść do Hofburga - ''Michaelertrakt''  z 1893 r. z imponującą kopułą.

Korona cesarska wykonana prawdopodobnie w X wieku. Krzyż i kabłąk są późniejszymi dodatkami. Jeden z wizerunków przedstawia biblijnego króla Salomona, którego postać była wzorem dla wszystkich władców chrześcijańskich. Jabłko cesarskie pojawiło się po raz pierwszy podczas koronacji cesarza Henryka VI Hohenstaufa   w 1191 roku. Miniatura globu ziemskiego była symbolem władzy już w starożytności; cesarze chrześcijańscy dodali ozdobny krzyż.

Korona Rudolfa wykonana w 1602 r. w praskich warsztatach dworskich

na zamówienie cesarza z dynastii Habsburgów - Rudolfa II (1552-1612 r.).

W 1804 r. korona ta stała się koroną państwową nowego

cesarstwa austriackiego, jednak nigdy nie użyto jej do koronacji.

Pomnik Mozarta dłuta Viktora Tilgnera stoi przy wejściu

od strony Ringstrasse.

Wnętrze jednej z sal muzealnych w Hofburgu.

Jedno z pomieszczeń w pałacu Hofburg.

Konie chodzą dumnym krokiem w najbardziej eleganckiej na świecie

ujeżdżalni w Hofburgu.

W większości pałaców w Wiedniu mieszczą się biura, ambasady,

banki lub apartamenty mieszkalne.

W Wiedniu pełno eleganckich sklepów, galerii i kawiarni,

w których można odpocząć w miłej atmosferze w przerwie między zwiedzaniem muzeów i kościołów.