Pałac Schönbrunn
Cesarski zespół pałacowy Schönbrunn zaliczany jest do najważniejszych zabytków kulturalnych Austrii. Znajduje się on na liście zabytków chronionych, która obejmuje pałac z przybudówkami, park z licznymi obiektami architektonicznymi, fontannami i posągami oraz ogród zoologiczny, który jest najstarszym na świecie zwierzyńcem. W końcu 1996 r. cały zespół został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa. Od czasów Maksymiliana II pałac i park należały do panującej rodziny Habsburgów, a po upadku monarchii przeszły w posiadanie Republiki Austriackiej. Historia pałacu w Schönbrunn i poprzedzających go budowli sięga średniowiecza. Od początku XIV wieku całą posiadłość, należąca wówczas do opactwa Klosterneuburg, określano mianem Katterburg. W kolejnych stuleciach dokumenty wymieniają licznych dzierżawców, w tym również burmistrza Wiednia Hermanna Bayera, który polecił ją rozbudować i nadał jej charakter siedziby wielkopańskiej. W 1569 r. posiadłość zakupił cesarz Maksymilian II z rodziny Habsburgów i stała się ona fundamentem reprezentacyjnej siedziby. Po niespodziewanym zgonie Maksymiliana II w 1576 r. Katterburg znalazł się w posiadaniu Rudolfa II, a następnie cesarza Macieja, który urządzał na tych terenach polowania. Również następca Macieja, Ferdynand II i jego małżonka Eleonora Gonzaga, byli zapalonymi myśliwymi i organizowali uroczyste łowy. Po śmierci Ferdynanda w 1637 r. posiadłość stała się siedzibą cesarzowej - wdowy, która odznaczała się wybitnym zmysłem artystycznym i prowadziła na swym dworze ożywione życie towarzyskie. Około 1642 r. Eleonora zleciła budowę letniego zamku i zmieniła nazwę posiadłości na Schönbrunn.
W 1683 r. podczas oblężenia Wiednia oddziały tureckie spustoszyły Schönbrunn wraz z zamkiem i menażerią. Od 1686 r. Schönbrunn znajdował się w posiadaniu Leopolda I, który postanowił zbudować tu reprezentacyjny nowy pałac dla następcy tronu Józefa. Na dwór cesarski sprowadzony został architekt wykształcony w Rzymie - Johann Bernhard Fischer von Erlach, który w 1688 r. przedłożył Leopoldowi I tzw. plan Schönbrunn I. W tym samym roku mianowano go nauczycielem architektury dla następcy tronu. W 1693 r. cesarz zlecił Fischerowi von Erlach opracowanie konkretnych planów budowy pałacu myśliwskiego. Prace budowlane rozpoczęto w 1696 roku, częściowo na pozostałych po najeździe tureckim fundamentach letniego zamku. Na wiosnę 1700 r. ukończono środkowy trakt pałacu, w którym zamieszkał cesarz. Wybuch hiszpańskiej wojny sukcesyjnej w 1701 r. i związane z nią trudności finansowe cesarstwa zahamowały rozbudowę skrzydeł bocznych pałacu, a niespodziewana śmierć Józefa I spowodowała ostateczne przerwanie prac budowlanych.
O
Pałac Schönbrunn - widok od strony parku.
kres panowania Marii Teresy oznaczał dla Schönbrunn epokę świetności. Cesarzowa troszczyła się osobiście o przebudowę pałacu i zaangażowała w tym celu architekta Nikolausa Pacassiego, który zmodyfikował i rozbudował dawny zamek myśliwski. Rezultatem tych prac był reprezentacyjny pałac cesarski, którego architektura odpowiada w większej części dzisiejszemu wyglądowi rezydencji. W pierwszej kolejności rozpoczęto rozbudowę sali audiencyjnej i pokoi mieszkalnych w skrzydle wschodnim pałacu, przeznaczonym dla przyszłej pary cesarskiej. Stały wzrost liczby potomków w cesarskiej rodzinie doprowadził w 1748 r. do konieczności znalezienia miejsca na pokoje dziecięce. W tym celu zbudowano półpiętro w skrzydle wschodnim pałacu. W następnych latach analogiczną konstrukcję powtórzono także w skrzydle zachodnim. Dla zapewnienia odpowiednich pomieszczeń dla liczącego ponad tysiąc osób dworu cesarskiego, zbudowano także rozległe budynki gospodarcze. Na życzenie Marii Teresy powstał w północnym skrzydle teatr pałacowy, którego otwarcie nastąpiło w 1747 roku.
Boczna część pałacu Schönbrunn - widok od strony parku.
Podczas drugiej fazy przebudowy, po 1753 r. skupiono się głównie na pracach wykończeniowych i ozdobiono pomieszczenia bogatymi sztukateriami i freskami, dzięki którym te reprezentacyjne sale są do dnia dzisiejszego najsłynniejszym dziełem architektury rokokowej. Wykonano także elewację po stronie Dziedzińca Honorowego (Ehrenhof) i parku z charakterystycznymi dla epoki rokoko drobnymi elementami strukturalnymi i bogatą dekoracją. Po nagłym zgonie w 1765 r. Franciszka I owdowiała cesarzowa poleciła, aby szereg komnat w skrzydle wschodnim pałacu urządzono jako pomieszczenia poświęcone jego pamięci. Ostatnim projektem zrealizowanym za życia Marii Teresy była przebudowa pałacowych ogrodów według planów nadwornego architekta. Wkomponował on w strukturę ogrodową architektoniczne akcenty: Gloriettę, fontannę Neptuna, Rzymską Ruinę i obelisk. Liczne posągi i rzeźby z warsztatu Wilhelma Beyera ustawiono w ogrodowych alejach, na fontannach i placykach. Przebudowa pałacu i prace w obrębie ogrodów zostały ostatecznie zakończone na krótko przed śmiercią Marii Teresy w 1780 roku. Po śmierci cesarzowej Schönbrunn opustoszał i dopiero w początkach XIX wieku, za panowania cesarza Franciszka II, pałac służył ponownie jako letnia rezydencja. W latach 1817-1819 nadworny architekt Johann Aman usunął bogatą rokokową dekorację elewacji pałacu i zastąpił ją nową fasadą z nielicznymi ornamentami, utrzymaną w typowym dla architektury Schönbrunn żółtym kolorze.
Widok na park z pałacu Schönbrunn.
Od 1779 roku, a więc jeszcze za życia Marii Teresy, publicznie dostępne były nie tylko pałacowe ogrody, ale także pokoje ceremonialne, które można było zwiedzać, o ile dwór rezydował akurat w pałacu, a uprzednio ustalono termin z kasztelanem. Dziś podziwiać można zarówno sale ceremonialne jak i pokoje prywatne na pierwszym piętrze pałacu.
Na placu przed pałacem Schönbrunn.
Cesarski zespół pałacowy Schönbrunn w Wiedniu - plan orientacyjny
Skrzydło zachodnie pałacu Schönbrunn
Pierwszy z szeregu sal audiencyjnych i prywatnych pokoi, z których korzystał przedostatni cesarz z dynastii Habsburgów, Franciszek Józef I, to pokój bilardowy. Wyposażenie pokoju odzwierciedla życie codzienne władcy, który lubił bilard, bardzo popularną grę na dworze cesarskim w tamtych czasach. Stół bilardowy wymieniony był w księdze inwentarzowej już 1837 r.
Pokój bilardowy.
Na ścianach pokoju znajdują się malowidła przedstawiające wydarzenia historyczne ważne dla dynastii Habsburgów. Pośrodku - Ustanowienie Orderu Marii Teresy w 1758 roku, po lewej stronie - Uroczysty bankiet w Wielkiej Galerii, po prawej stronie - Franciszek Józef podczas uczty w parku pałacowym z okazji setnego jubileuszu ustanowienia Orderu Marii Teresy.
Franciszek Józef I przyjmował ministrów, dworskich urzędników i szefów rządu w pokoju orzechowym.Jego nazwa pochodzi od kosztownej boazerii z drewna orzechowego, wykonanej około 1765 roku, kiedy to po niespodziewanym zgonie Franciszka Stefana I w skrzydle zachodnim pałacu urządzono pokoje dla współregenta Marii Teresy, jej syna Józefa II. Pokój ten służył Franciszkowi Józefowi do audiencji. W poniedziałki i w czwartki na audiencję do cesarza mógł zgłosić się każdy zwykły poddany. Dzięki tym bezpośrednim kontaktom Franciszek Józef wyrobił sobie doskonałą pamięć osobową, którą zachował aż do podeszłego wieku.
Poszczególne panele boazerii pokoju orzechowego obramowane są pozłacanymi listwami i ozdobione pozłacanymi elementami. Do kunsztownego wyposażenia rokokowego należą także bogato rzeźbione w drewnie i pozłacane przyścienne stoliki oraz wyrzeźbiony w drewnie żyrandol z czterdziestoma ośmioma ramionami, pokryty szczerym złotem. Pozostałe meble utrzymane są w stylu neorokokowym i wykonane zostały około 1850 roku.
Pokój orzechowy w skrzydle zachodnim
Gabinet Franciszka Józefa jest zupełnym przeciwieństwem reprezentacyjnego pokoju orzechowego. Proste meble w mieszczańskim stylu panującym w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych dziewiętnastego wieku, odpowiadały nastawieniu oszczędnego cesarza. Franciszek Józef zwykł mawiać, że jest pierwszym urzędnikiem cesarstwa. Do codziennej pracy przy biurku ustawionym w niszy okiennej gabinetu zakładał szarą bonżurkę i poświęcał się godzinami studiowaniu dokumentów i akt. Dzień cesarza rozpoczynał się o piątej rano. Z jednakową uwagą monarcha czytał ważne akty jak pismo o nieistotnej treści, ujawniając przy tym wrodzony zmysł porządku ze skłonnością do pedanterii. Podczas pracy cesarz jadał niewielkie posiłki, które na życzenie monarchy serwowano bezpośrednio na biurku, ustawiając naczynia pomiędzy stosami załatwionych i jeszcze niegotowych akt. Na ścianach gabinetu wiszą portrety pędzla Franza Russa, datowane na rok 1863 r. przedstawiające Franciszka Józefa i Elżbietę, jako młodych monarchów.
Sypialnię Franciszka Józefa urządzono w 1868 r. wyścielanymi meblami w stylu gabinetu. Przez kolejne pięćdziesiąt lat, aż do śmierci cesarza, w pokoju tym nie dokonano prawie żadnych zmian. Z biegiem czasu w sypialni pojawiały się liczne fotografie i portrety członków rodziny, dzieci i wnuków oraz różne pamiątki, jak np. parawan ozdobiony niezliczonymi pielgrzymkowymi obrazkami odpustowymi, które cesarz otrzymywał od swojej serdecznej przyjaciółki, Katarzyny Schratt. Cesarzowa Elżbieta przedstawiła osobiście Franciszkowi Józefowi tę ulubioną wiedeńską aktorkę, a następnie ze szczególną inicjatywą popierała tę znajomość, aby podczas niemalże stałej nieobecności monarchini na dworze cesarz miał do towarzystwa zaufaną duszę.
Wyposażenie sypialni nie ma w sobie nic cesarskiego: żelazne łóżko, klęcznik i marmurowa umywalka świadczą o niewymagającym charakterze cesarza. Franciszek Józef był głęboko wierzącym katolikiem i każdy dzień rozpoczynał modlitwą. W tej prosto urządzonej sypialni, w spartańskim łożu, cesarz zakończył życie w wieku 86 lat, 21 listopada 1916 roku. W sypialni znajduje się pośmiertny portret cesarza autorstwa Franza Matscha, wykonany w 24 godziny po zgonie monarchy.
Sypialnia Franciszka Józefa. Na zdjęciu fragment pokoju z parawanem ozdobionym odpustowymi obrazkami z pielgrzymek.
Cesarz Franciszek Józef I w mundurze galowym austriackiego marszałka polowego.
Obraz olejny Franza Xavera Winterhaltera z 1865 r. znajdujący się w skrzydle zachodnim
pałacu Schönbrunn.
Cesarzowa Elżbieta w sukni balowej, we włosach diamentowe gwiazdy.
Obraz olejny Franza Xavera Winterhaltera z 1865 r. znajdujący się w skrzydle zachodnim
pałacu Schönbrunn.
W małym pokoju, zwanym gabinetem cesarzowej Elżbiety, lub gabinetem schodowym, cesarzowa redagowała liczne listy, pisała dzienniki, a także wiersze. W wyniku pierwszego kryzysu małżeńskiego Elżbieta uciekła w 1859 roku na Maderę i przez cały rok nie pojawiła się na wiedeńskim dworze. W późniejszych latach przebywała często w pałacu Schönbrunn, stroniąc od wiedeńskiego Hofburgu. Nazwa gabinetu pochodzi od krętych schodów, które prowadzą do prywatnych pokoi na parterze pałacu. Dzięki temu cesarzowa, która nie znosiła surowej dworskiej etykiety i kochała nieskrępowane życie, mogła opuścić pałac o dowolnej porze, nie zwracając uwagi lokajów i gwardzistów.
Gabinet cesarzowej Elżbiety.
W żadnym pałacu, w którym przebywała Elżbieta, nie mogło brakować pokoju do toalety, gdyż rytm dnia cesarzowej wyznaczała pielęgnacja urody oraz sport w celu zachowania smukłej sylwetki. Cesarzowa Austrii zaliczana była do najpiękniejszych kobiet świata, a do opinii tej przyczynił się w znacznym stopniu jej portrecista Franz Xaver Winterhalter. Elżbieta stosowała kosmetyki przyrządzane według specjalnych receptur, a dzięki codziennej gimnastyce i różnym dietom chciała zachować szczupłą figurę i dodatkowo podkreślała wiotką kibić obcisłymi gorsetami. Fryzjerka Franciszka Feifalik czesała godzinami wspaniałe, sięgające kostek włosy, które Elżbieta chętnie nosiła w formie warkoczów splecionych w koronę. Ta sama fryzjerka stała się jedną z najbardziej zaufanych osób w otoczeniu cesarzowej i niejednokrotnie, o ile na to sytuacja pozwalała, występowała jako sobowtór w roli stroniącej od publicznych wydarzeń Elżbiety. Legenda o wiecznej piękności cesarzowej została zainicjowana przez samą Elżbietę, która po ukończeniu trzydziestego roku życia zabroniła portretowania swojej osoby, a podczas występów publicznych ukrywała twarz za wachlarzem.
Pokój do toalety cesarzowej Elżbiety.
Sypialnię małżeńską Franciszka Józefa i Elżbiety urządzono specjalnie z okazji zaślubin w 1854 roku. Obicia z ciemnoniebieskiego jedwabiu z białymi wzorami i ciężkie meble z drewna palisandrowego zapewne zbytnio nie spodobały się słynącej z ekstrawaganckiego smaku cesarzowej. Para cesarska korzystała z tej sypialni tylko w pierwszych latach małżeństwa, gdyż wkrótce Elżbieta zaczęła małżonkowi zabraniać wstępu do niej i przebywała wyłącznie w swoich prywatnych apartamentach na parterze pałacu. Pomimo dystansu zachowanego przez Elżbietę, która wielokrotnie odrzucała awanse męża, Franciszek Józef spełniał ukochanej Sisi każde życzenie. Już wkrótce cesarzowa uzyskała zgodę męża na realizację swoich planów. Od lat siedemdziesiątych dziewiętnastego wieku Elżbieta prowadziła własne życie, podróżując po całej Europie, a pozbawiony jej towarzystwa Franciszek Józef coraz bardziej osamotniał. Dziesiątego września 1898 r. włoski anarchista Luigi Lucheni zasztyletował cesarzową w Genewie, ale bezmierna miłość Franciszka Józefa nie skończyła się wraz ze śmiercią Sisi. Cesarz ubóstwiał zmarłą żonę do końca życia.
Wspólna sypialnia cesarska
Tak zwany pokój Marii Antoniny ma złocisto-białą boazerię, a oświetlają ją naścienne żyrandole z czeskiego kryształu. Za czasów Elżbiety służył on rodzinie cesarskiej jako jadalnia. Stół nakryty według oryginalnych wzorów ma przybliżyć zwiedzającym dworską kulturę tamtej epoki. Nazwa pokoju pochodzi od gobelinu utkanego w oparciu o słynny obraz Elizabeth Vigee-Le Bruns, przedstawiający królową Francji z trójką dzieci. Napoleon III podarował ten gobelin Habsburgom, a ci po upadku monarchii przejęli go w prywatne posiadanie
Pokój Marii Antoniny z nakrytym stołem jadalnym rodziny cesarskiej.
Od strony pałacowych ogrodów znajduje się żółty salon z oryginalnym umeblowaniem z epoki Marii Teresy. Już w połowie XVIII w. nazywano go promienistym pokojem. Dopiero niedawno zakończono kompleksowe prace restauratorskie, w ramach których odnowiono pozłacane elementy i obicia mebli pochodzących z 1770 roku. Prawdziwym klejnotem, uzupełniającym ten typowy dla epoki Marii Teresy zestaw mebli, jest kunsztowny sekretarzyk z stylu Ludwika XVI, wykonany przez słynnego mistrza stolarki artystycznej Adama Weisweilera. Ten damski sekretarzyk jest jedyną pamiątką po francuskiej królowej Annie Antoninie, którą stracono na gilotynie w 1793 roku. Godne uwagi są także liczne obrazki przedstawiające mieszczańskie dzieci autorstwa genewskiego malarza Jeana Liotarda, zakupione osobiście przez Marię Teresę. Są to portrety utrzymane w zupełnie innym stylu niż te typowe dworskie wizerunki własnych dzieci cesarzowej.
Żółty salon z portretami dziecięcymi Jeana Liotarda
Sekretarzyk w stylu Ludwika XVI
w żółtym salonie
Do typowych sal reprezentacyjnych z czasów Marii Teresy należy salon lustrzany, ozdobiony przepyszną biało-złotą dekoracją, z kryształowymi lustrami. Pozłacane rocaille zdobią ściany i sufit, po bokach wtopione są w boazerię i wielkie lustra. Po bokach luster wiszą wspaniałe, pozłacane kandelabry, będące ozdobą tego rokokowego pomieszczenia. W tym salonie odbywały się audiencje i kameralne uroczystości. Prawdopodobnie w tym salonie cesarzowa Maria Teresa przyjęła na audiencji w dniu 13 października 1762 r. Leopolda Mozarta z jego dziećmi: jedenastoletnią Anną i sześcioletnim Wolfgangiem. Mały Wolfgang zagrał dla Marii Teresy na klawesynie, a następnie, jak czytamy w zapiskach dumnego ojca Leopolda, wdrapał się na kolana cesarzowej objął ją za szyję i mocno ucałował.
Salon lustrzany
Trakt środkowy pałacu Schönbrunn
Trakt środkowy pałacu Schönbrunn
Trzy pokoje Rosy, składające się z jednego dużego i dwóch małych pomieszczeń, stanowią zespół stylistyczny i architektoniczny, który pochodzi z lat 1763-1764. Nazwę swoją zawdzięczają malarzowi Józefowi Rosie, twórcy piętnastu wielkich malowideł pejzażowych, wykonanych na zamówienie Marii Teresy, które wkomponowano w drewnianą boazerię. Pierwszy obraz na lewej ścianie w wielkim pokoju Rosy przedstawia w stylu wyidealizowanej ruiny rodowe gniazdo dynastii, zamek Habichtsburg, zwany później Habsburg, położony w szwajcarskim kantonie Argowia (niem. Aargau). Prawdopodobnie artysta chciał tym obrazem symbolicznie wyrazić zainteresowanie cesarzowej historią habsburskiej dynastii. Pozostałe malowidła kontrastują z utrzymanym w tonacji bieli i złota typowym dworskim wystrojem rokokowym tych pokoi i ukazują wyidealizowane pejzaże rzeczne i górskie z motywami z życia chłopów, z odpoczywającymi stadami kóz i owiec. W wielkim pokoju Rosy szczególnie bogate są pozłacane sztukaterie sufitowe. W tych pomieszczeniach znajdują się także różne instrumenty muzyczne, sugerując przypuszczalną pierwotną funkcję tego pomieszczenia jako salon muzyczny. Również tutaj znajduje się portret Marii Teresy w stroju królowej węgierskiej, pędzla Martina van Meytensa.
Wielki pokój Rosy
Wielka Galeria o długości 43 m i szerokości 10 m, stanowiła idealną oprawę dla uroczystości dworskich. Odbywały się w niej bale i przyjęcia w wielkim stylu oraz uroczyste bankiety. Maria Teresa szczególnie uwielbiała huczne świętowanie imienin członków cesarskiej rodziny. Program takich odświętnych imienin nie ograniczał się tylko do dworskiego balu, lecz najczęściej obejmował także przedstawienia teatralne i pokazy taneczne, w których uczestniczyły dzieci cesarzowej. Na co dzień ta olbrzymia sala służyła jako wielka poczekalnia, w której goście oczekiwali na audiencję u pary cesarskiej.
Biało-złote stiuki, wysokie kryształowe lustra i freski sufitowe Wielkiej Galerii łączą się w harmonijną kunsztowną całość. Reprezentacyjna sala w stylu rokokowym zaliczana jest do najwspanialszych przykładów europejskiej architektury pałacowej. Swoją sławę Wielka Galeria zawdzięcza trójce artystów: architektowi Nikolausowi Pacassiemu, malarzowi Gregorio Guglielmiemu i sztukatorowi Albertowi Bolli, którzy około 1760 r. nadali jej obecny wygląd. Włoski twórca fresków sufitowych Gregorio Guglielmi przedstawił w formie alegorii aktualną polityczną, militarną i gospodarczą sytuację monarchii. Tematem środkowego fresku z roku 1760 jest dobrobyt panujący w monarchii pod rządami Marii Teresy, która wraz z Franciszkiem Stefanem umieszczona jest w centrum malowidła, w otoczeniu personifikacji cnót: Mądrości (Prudentia), Siły (Fortitudo) i Sprawiedliwości (Justia). W następnym kręgu alegorie ziem koronnych imperium habsburskiego symbolizują poszczególne bogactwa tych krajów, a pomiędzy nimi unosi się Merkury, bóg handlu, pośrednik pomiędzy Niebem a Ziemią. Rok później powstał fresk zachodni, którego motywem jest alegoria pokoju. Pokazuje on rozkwit ziem koronnych pod łaskawym panowaniem kolejnych cnót: Zgody (Concordia), zasiadającej w zenicie fresku, w otoczeniu Obfitości (Abundantia) i Pokoju (Pax). Fresk wschodni, przedstawiający alegorię militarną, został zniszczony w kwietniu 1945 roku, podczas nalotów bombowych na Wiedeń. W latach 1947-1948 w ramach usuwania zniszczeń wojennych zastąpiono go kopią. Pośrodku fresku galopuje na białym koniu bóg wojny Mars, poniżej niego widać Minerwę, boginię sztuki wojennej. To ona także siedzi na tronie, jako patronka ponad świetnie oddaną sceną, ukazującą ćwiczenia kadetów w akademii wojskowej, założonej przez Marię Teresę. Malowidło uzupełniają sceny pokazujące poszczególne gatunki broni: piechotę, kawalerię i artylerię. Przed elektryfikacją pałacu Wielką Galerię oświetlano niezliczonymi świecami woskowymi, których płomienie połyskiwały w polerowanej białej boazerii. W 1901 roku założono w pałacu Schönbrunn instalację elektryczną, przy czym do oświetlenia samej tylko Wielkiej Galerii potrzebne było 1104 żarówek. Od strony Dziedzińca Honorowego rozpinają się pomiędzy pilastrami wysokie półkoliste łuki, które wiodą zwiedzających do Małej Galerii. W pomieszczeniu tym znajdują się wspaniałe kryształowe lustra oprawione w pozłacane ramy.
Od chwili ogłoszenia Austrii republiką w 1918 roku, Wielka Galeria służyła zgodnie z tradycją, jako miejsce uroczystych bankietów i koncertów. W 1961 r. miało w niej miejsce legendarne spotkanie prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna F. Kenedyego z Nikitą Chruszczowem.
Wielka Galeria
Mała Galeria
Równocześnie z Wielką Galerią urządzono również Małą Galerię, w której za czasów Marii Teresy odbywały się kameralne uroczystości rodzinne. Pierwotnie ściany galerii wyłożone były biało-różowymi marmurowymi sztukateriami, które usunięto w ramach prac renowacyjnych w 1870 r. i zastąpiono polerowaną białą boazerią ozdobioną bogatą dekoracją z biało złotych stiuków w stylu neorokokowym. Zmiany te nie dotknęły fresku sufitowego pędzla Gregorio Guglielmiego. Również i to malowidło utrzymane jest w stylu alegorycznym i przedstawia apoteozę mądrych i dobrotliwych rządów rodu Habsburgów w Austrii. Pośrodku Nieśmiertelność (Aeternitas) z diademem wieczności na czele, trzyma w ręku austriacką koronę Habsburgów nad białym żurawiem, znajdującym się w objęciach Chronosa. U jej stóp spoczywa bóg wojny Mars, w falach jego płaszcza chroni się leżąca wilczyca z bliźniakami, obok chorągiew z inicjałami S.P.Q.R. wskazuje na rzymskie korzenie cesarstwa, a tym samym nawiązuje do tytułu Franciszka Stefana, który brzmiał: Cesarz Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. To cesarstwo symbolizuje po prawej stronie fresku starzec z wieńcem laurowym na czole, z insygniami władzy: koroną cesarską, berłem, jabłkiem, chorągwią i Złotym Runem. Skrzydlaty geniusz pokazuje starcowi kamień mądrości. Po przeciwnej stronie, symbolicznie przedstawiona jest dobroć i sprawiedliwość cesarzowej Marii Teresy: Dobroć (Clemenia) z płomieniem na czole wskazuje na tablicę z napisem Moje rządy niech będą sprawiedliwe, naprzeciw cesarzowej znajduje się Sprawiedliwość (Justitia) z insygniami: wagą i mieczem. Z Małej Galerii rozciąga się wspaniały widok na barokowe ogrody oraz na Gloriettę na wzgórzu Schönbrunnu.
Po bokach Małej Galerii znajdują się Gabinety Chińskie - po lewej stronie owalny gabinet chiński, a po prawej - okrągły gabinet chiński. Oba te pomieszczenia mają zdecydowanie sekretny charakter i Maria Teresa chętnie korzystała z nich dla celów towarzyskich - na przykład do gry w karty. Okrągły gabinet, służył także jako miejsce poufnych konferencji. Aby uniknąć obecności służby w czasie rozmów, posiłki dostarczano specjalną windą w formie ruchomego stołu, transportującego jedzenie i napoje z pomieszczenia na parterze. W 1760 r. oba gabinety urządzono kosztownymi przedmiotami w stylu chińskim. Są one świadectwem upodobania i podziwu dla dalekowschodnich wyrobów z laki, tapet jedwabnych i porcelany z Chin i Japonii. Także Maria Teresa kochała się w chińskich ozdobach i pojawiały się w wielu komnatach w Schönbrunn. Ściany gabinetów chińskich pokrywają białe boazerie z bogato pozłacanymi ornamentami. Między zwierciadłami znajdują się chińskie płytki z laki o różnej wielkości i kształcie, zdobione malowidłami przedstawiającymi krajobrazy, kwiaty i ptaki. Do pozłacanych ram przytwierdzone są małe stoliki przyścienne - konsole, na których stoją figurki, wazony i inne naczynia z niebiesko-białej porcelany. Na uwagę zasługują pochodzące z tego samego okresu rokokowe świeczniki złocone amalgantem, z bogato zdobionymi oprawami na świece. Wzorzyste podłogi wykonane są z kosztownego drewna, sprowadzanego z egzotycznych krajów.
Chiński gabinet owalny
Uchwyt pokrywy wazy w Chińskim gabinecie okrągłym.
Pokój karuzeli służył jako poczekalnia przed audiencjami u Marii Teresy i jej małżonka Franciszka Stefana I Lotaryńskiego. Zwany jest on tak od nazwy obrazu przedstawiającego figurę z Hiszpańskiej Szkoły Jazdy zwaną karuzelą dam. W roku 1743 w Zimowej Szkole Jazdy w Hofburgu obchodzono uroczystość na cześć odwrotu francusko-bawarskich najeźdźców z Czech, po śmierci ojca Marii Teresy, Karola VI. Młodą władczynię przedstawiono siedzącą na siwym koniu, prowadzącą kadryl konny. Za nią widoczne są małe, kunsztownie rzeźbione i posrebrzane powozy w formie muszli. Jeden z takich powozów można do dziś podziwiać w kolekcji starych pojazdów Wagenburg.
Karuzela dam, obraz olejny pędzla Martina van Meytensa z 1743 r.
Za pokojem karuzeli znajduje się Sala ceremonialna, która służyła nie tylko jako drugi przedpokój Franciszka Stefana I, lecz także jako pomieszczenie do obchodzenia uroczystości rodzinnych, takich jak chrzty, urodziny czy imieniny, a także ślubów dworzan ze szlacheckich rodów i dworskich biesiad. Wystrój sali datowany jest na okres około 1760 roku i stanowi mistrzowską dekorację wzbogacaną swobodnymi elementami plastycznymi przy sklepieniu. Pozłacane sztukaterie na pokrytych białą boazerią ścianach są dziełem Alberta Bolli. W Sali ceremonialnej szczególną uwagę zwracają monumentalne obrazy powstałe na zamówienie Marii Teresy. Cykl obrazów ukazuje wydarzenie o charakterze polityczno-społecznym, jak także rodzinnym, a mianowicie ślub następcy tronu Józefa z Izabelą księżniczką Parmy z francuskiej dynastii Burbonów w roku 1760. Jak większość małżeństw dzieci Marii Teresy związek ten był politycznym posunięciem cesarzowej, aby przyciągnąć Francję na stronę Austrii. Największym malowidłem z tej serii jest obraz przedstawiający uroczysty wjazd parmeńskiej księżniczki w dniu 5 października 1760 r., którego kulisy tworzy wiedeński Hofburg. Wielki fikcyjny teren przed budynkiem Hofburga jest miejscem dla 94 wozów z sześciokonnymi zaprzęgami. Na końcu orszaku widoczny jest złoty pojazd ambasadora panny młodej, księcia Liechtensteina i niebiesko-srebrny powóz ślubny z Izabelą, eskortowany przez cesarską gwardię szwajcarską w czarno-złotych uniformach. Na dalszych obrazach pokazany jest ślub w dworskim kościele Augustianów, uczta dworska w wielkiej sali Hofburga, wieczerza i serenada w Sali redutowej. Podczas obiadu w Hofburgu stół w formie litery U nakryty był nowym złotym serwisem. Na honorowym miejscu przy stole siedzą Franciszek Stefan I iMaria Teresa, obok nich para młoda, a dalej cesarska rodzina. Na pierwszym planie widoczna jest orkiestra przygrywająca podczas uczty, w trakcie której do stołu podają arystokraci ubrani we wspaniałe płaszcze. Dzieła te są wynikiem wieloletniej pracy malarzy z warsztatu malarza Meytensa. Na jednym z tych monumentalnych obrazów można rozpoznać wśród widzów koncertu w Sali redutowej młodego Mozarta, o którym wszyscy mówili od czasu jego legendarnego występu przed rodziną cesarską w pałacu Schönbrunn.
Sala ceremonialna
Fragment obrazu przedstawiającego gości w Sali redutowej.
Wśród gości uwieczniono młodego Mozarta.
Fragment obrazu Uroczysty obiad z okazji zaślubin następcy tronu - Józefa
Izabelą - księżną Parmy.
Obok Sali Ceremonialnej znajduje się Pokój rumaków, w którym podziwiamy tak zwany stół marszałkowski - jest to uroczyście udekorowany stół biesiadny dla wysokiej rangi oficerów i dworzan, ucztujących bez obecności cesarza. Pokój ten zawdzięcza swą nazwę portretom koni z czasów cesarzowej wdowy Wilhelminy Amelii. Podczas zmiany wystroju około 1760 r. portrety te wykorzystywano w nowej aranżacji. Dawny cykl, do którego dołączono obraz przedstawiający polowanie w okolicy Marchegg z udziałem cesarza Józefa I, stanowi świadectwo ważnej roli koni dla dworu . Szlachetne i eleganckie konie, hodowane we własnych stadninach, uważane były za oznakę wytwornego stylu życia i reprezentacyjnego sposobu prowadzenia dworu.
Haft kwiatowy oprawiony pozłacane ramy
Pokój rumaków ze stołem marszałkowskim
Skrzydło wschodnie pałacu Schönbrunn
Skrzydło wschodnie pałacu Schönbrunn
Niebieski Salon Chiński stanowił niegdyś pierwsze pomieszczenie prywatnych apartamentów Franciszka Stefana I. Początkowo ściany tego salonu pokrywała tylko boazeria z drewna orzechowego, a w roku 1806 uzupełniono ją kosztownymi chińskimi tapetami z papieru ryżowego. Te tapety zakupione już były przez Marię Teresę, która uwielbiała sztukę chińską. Sceny przedstawione na niebieskim tle, malowane kosztowną farbą, miały przybliżyć europejskiemu odbiorcy cztery ważne dla kultury chińskiej zakresy tematyczne: hodowlę jedwabników, uprawę ryżu, produkcję drogocennej porcelany i uprawę herbaty. Obrazki obramowane są ozdobami kwiatowymi i bambusowymi, nad nimi znajdują się kosze pełne kwiatów, wokół których unoszą się ptaszki, motyle i owady. Uwagę zwracają też stoły, a to dzięki ich wartościowym ozdobą z kamieni półszlachetnych na czarnych marmurowych blatach. W tym pomieszczeniu odbywały się pertraktacje z ostatnim cesarzem Karolem, zakończone podpisaniem przez niego abdykacji w dniu 11 listopada 1918 roku. Dzień później proklamowano Republikę. Tym samym zakończyła się historia Schönbrunnu, jako rezydencji cesarskiej.
Niebieski Salon Chiński
Pokój Vieux-Laque przekształciła Maria Teresa po nagłej śmierci jej ukochanego małżonka Franciszka Stefana I w pokój poświęcony jego pamięci. Znajdujące się na ścianach drogocenne obrazy wykonane w cesarskiej manufakturze w Pekinie, przypuszczalnie według projektu Isidora Canevalego. Ściany i drzwi podzielone są na pionowe pasy z bogato rzeźbionymi i pozłacanymi ramami, a osadzone w nich obrazy z laki, przedstawiają sceny rodzajowe, kwiaty, krajobrazy i ptaki. Na szczególną uwagę w pokoju pamięci Franciszka Stefana I zasługuje jego portret, namalowany na zlecenie Marii Teresy przez artystę Pompeo Batoniego. Spod pędzla tego malarza pochodzi też podwójny portret przedstawiający Józefa I ijego brata Leopolda, powstały w 1769 r. w Rzymie podczas wizyty braci z okazji wyboru nowego papieża. Trzeci obraz, dzieło Antona von Marona, ukazuje małżonkę Leopolda, Marię Ludwikę Hiszpańską oraz troje spośród jej licznych dzieci. Mały portret przedstawia pogrążoną w żałobie Marię Teresę w stroju wdowim, którego już nigdy więcej nie zdjęła. Pokój ma też przepiękną podłogę , charakteryzującą się nie tylko wyszukanymi gatunkami drewna i szczególnymi ornamentami, ale również przeróżnymi odcieniami i związanym z tym optycznym efektem.
Pokój Vieux-Laque - lewa strona
Pokój Vieux-Laque - prawa strona
Pokój Napoleona - był w latach 1805 i 1809 sypialnią Napoleona Bonaparte. Cesarz Francuzów dwa razy okupował Wiedeń i za każdym razem jego główną kwaterą był Schönbrunn. Zawarte w roku 1810 małżeństwo z Marią Luizą, córką panującego cesarza Franciszka II /I, miało przypieczętować pokój między Francją i Austrią. Później zamieszkał tu jego syn, książę Reichstadtu. Napoleon Franciszek, król Rzymu, powrócił jako dwuletni chłopiec po klęsce i abdykacji Napoleona do Wiednia i wychowywał się na dworze swego dziadka, odcięty od świata zewnętrznego. Tu uczył się botaniki i otrzymał wykształcenie jako ogrodnik. W pokoju znajduje się obraz przedstawiający go jako chłopca w parku pałacowym w Laxenburgu podczas wykonywania prac ogrodniczych. Zmarł w młodym wieku, zaledwie 21 lat na suchoty.
Syn Napoleona - książę Reichstadtu (Orlątko) jako mały ogrodnik.
(Obraz olejny Carla von Sales, około 1815 r.)
Pokój Porcelanowy powstał około 1763 r. według projektu artysty francuskiego Jeana Pillementa . Pomieszczenie to służyło Marii Teresie jako pokój zabaw i gabinet do pracy. Wyrzeźbione z drewna i pomalowane na biało-niebiesko ramy imitujące porcelanę, zdobią ten mały gabinet aż po sufit. Wznoszące się od balustrady girlandy z owoców i kwiatów, zamykane chińskimi parasolami, stanowią elementy dzielące boazerię. Na ścianach wisi 213 niebieskich rysunków ukazujących sceny rodzajowe, wykonane tuszem przez Franciszka Stefana I oraz jego dzieci. Dalszą dekorację stanowią cztery obramowane medaliony przedstawiające Marię Krystynę i jej małżonka - księcia Alberta sasko-cieszyńskiego, Izabelę parmeńską, pierwszą żonę następcy tronu Józefa oraz samego cesarza.
Pokój Porcelanowy.
Pokój Milionowy zawdzięcza swoją nazwę pokrywającej go boazerii z kosztownego drewna różanego. Urządzenie tego pokoju było początkowo przewidziane dla zespołu pałacowego Belweder, ale w 1766 r. Maria Teresa zadecydowała o jego przeniesieniu do Schönbrunn. W boazerię ze szlachetnego drewna o strukturze odznaczającej się wspaniałą estetyczną jakością, wkomponowane są miniatury indyjskie i perskie z XVII wieku, ujęte w delikatnych, pozłacanych kartuszach z ornamentami rocaille. Miniatury ukazują życie na dworze w XVI i XVII wieku. Cykl składa się z 61 arkuszy i zdobiony jest obrazkami przedstawiającymi życie dworskie indyjskich książąt wywodzących się z Persji. Podczas II wojny światowej zdjęto boazerie Pokoju Milionowego i złożono w kopalni soli w Altaussee, aby zabezpieczyć ją przed ewentualnym zniszczeniem. Ze względu na nadzwyczajną wrażliwość tych miniatur na światło, konserwatorzy sztuki podjęli w roku 1980 decyzję o zastąpieniu ich wysokiej jakości kopiami, a oryginały przechowywane są w zbiorach rękopisów Austriackiej Biblioteki Narodowej.
Pokój Milionowy
Obok Pokoju Milionowego mieści się Pokój Miniatur, w którym można obejrzeć szereg małych obrazków, dzieł dzieci Marii Teresy. Znajdujący się w tym pokoju stół śniadaniowy, nakryty jest dziewiętnastowieczną porcelaną pochodzącą z manufaktury Thun-Klosterle i wykonaną dla potrzeb praskiego dworu cesarza Ferdynanda I, który w roku 1848 abdykował na rzecz Franciszka Józefa I.
Pokój Miniatur
Tak zwany Gabinet Arcyksiężnej Zofii urządzono dla potrzeb ambitnej matki Franciszka Józefa I. Zofia energicznie dopięła plan osadzenia swego syna na tronie cesarskim. Była ona nie tylko teściową, lecz także ciotką cesarzowej Elżbiety - mimo to obie damy nie żyły w zgodzie. Typowe dla czasów Franciszka Józefa I wnętrze zawiera wiele portretów rodzinnych i pamiątek. Z dawnego wyposażenia pokoju pozostał tylko damski sekretarzyk ozdobiony misternymi wkładkami z masy perłowej. Jest to świadectwo wspaniałej jakości rękodzielniczej pracy wiedeńskich stolarzy dworskich w XIX wieku.
Gabinet Arcyksiężnej Zofii
W ''Czerwonym Salonie'', dawnej bibliotece Marii Teresy wiszą portrety wielu habsburskich cesarzy: Leopolda II, rządzącego krótko (1790-1792 r.) po okresie panowania jego brata Józefa II (1765-1790 r.). Obok znajduje się portret syna Leopolda, Franciszka, panującego od roku 1792 jako Franciszek II, cesarz Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. W roku 1806, pod naciskiem wojsk napoleońskich, rezygnuje on z korony Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Dwa lata przed swoją abdykacją podnosi on habsburskie kraje koronne do godności Cesarstwa Austrii. Tym samym ostatni cesarz Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego - Franciszek II stał się pierwszym cesarzem austriackim - Franciszkiem I.
Franciszek II/I (1792-1835r.) wydał swoją pierwszą córkę , Marię Luizę za Napoleona, a drugą - Leopoldynę, za cesarza Brazylii. Leopoldyna odegrała ważną rolę w ruchach niepodległościowych w Brazylii, gdzie do dziś sławiona jest jakobohaterka narodowa. Portret Leopoldyny ustawiony jest na sztalugach. Pozostałe portrety to wizerunek cesarza Ferdynanda I (1835-1848 r.) i jego małżonki Marii Anny. Ferdynand był najstarszym synem cesarza Franciszka II/I, musiał więc zasiąść na tronie, chociaż był już od dzieciństwa bardzo chory. W roku 1848 abdykował na rzecz swego bratanka Franciszka Józefa I i zamieszkał wraz z małżonką w Pradze, gdzie zmarł bezdzietnie w roku 1875, ustalając Franciszka Józefa I dziedzicem swego olbrzymiego prywatnego majątku. Od tego czasu Franciszek Józef I posiadał dostatecznie duży majątek, aby bez zastanowienia finansować ekstrawaganckie i kosztowne życzenia swojej małżonki - Elżbiety.
Cesarz Ferdynand I
(portret pędzla Leopolda Kupelwiesera)
Cesarz Franciszek II/I
(portret olejny Friedricha Amerlinga)
Cesarzowa Maria Anna
(portret pędzla Leopolda Kupelwiesera)
Tak zwany ''Bogaty Pokój'' był początkowo sypialnią rodziców Franciszka Józefa I, w której on się urodził. Zachowane są jeszcze oryginalne tapety z dekoracją w formie liści, które pochodzą z okresu, kiedy mieszkali tu rodzice cesarza - Franciszek Karol i Zofia. W pokoju tym umieszczone jest paradne łoże, zamówione w roku 1723 r. do sypialni cesarza Karola VI i Elżbiety Krystyny. Wykonane zostało dopiero w 1737 r. i przeszło w posiadanie Marii Teresy i Franciszka Stefana, z przeznaczeniem do tak zwanej ''Bogatej Sypialni'', do której wprowadzili się w 1740 r. Jako łoże paradne nie służyło ono jako przedmiot codziennego użytku, lecz jako rekwizyt podczas ceremonii, takich jak chrzest następcy tronu Józefa w 1761 r. W tej wystawnej sypialni ściany i łoże paradne z baldachimem i narzutą, jak i story do dziś pokrywa czerwony aksamit z kosztownymi złoto-srebrnymi haftami.
Łoże paradne z baldachimem w ''Bogatym Pokoju''
W Gabinecie Franciszka Karola, niegdyś apartamencie ojca Franciszka Józefa I, znajdują się obrazy z czasów Marii Teresy. Słynny obraz rodzinny z roku 1754, pochodzący z warsztatu van Meytensa, przedstawia cesarza Franciszka Stefana I i Marię Teresę w towarzystwie jedenaściorga spośród ich szesnaściorga dzieci: urodzony w czerwcu 1754 r. Ferdynand Karol leży w łóżeczku, mniej więcej trzynastoletni Józef w czerwono-złotym stroju dworskim stoi odwrócony w stronę matki, ubranej w niebieską atłasową suknię, Franciszek Stefan I w bogatym hiszpańskim płaszczu siedzi w otoczeniu najstarszych córek. Obok wiszą portrety tych dam, które odgrywały ważną rolę w życiu Marii Teresy. Po stronie przeciwnej znajdują się małe obrazki, dzięki którym możemy się zapoznać z twórczością artystyczną dzieci Marii Teresy i takimi wydarzeniami, jak ''Św. Mikołaj'' w kręgu rodzinnym, czy też ''Józef koło leżącej w połogu ukochanej małżonki Izabeli''.
Franciszek Stefan I i Maria Teresa w kręgu rodziny w ''Gabinecie Franciszka Karola''.
(obraz Martina van Meytensa z 1754 r.)
Obrazki arcyksiężnej Marii Krystyny w ''Gabinecie Franciszka Karola''.
Fotele, na których obiciach przedstawiono dwanaście miesięcy i znaki zodiaku.
Parter w pałacu Schönbrunn
Parter w pałacu Schönbrunn
Na parterze pałacu znajdują się, od strony ogrodu, tak zwane ''Pokoje Bergla'', pokryte malarstwem ściennym z motywami egzotycznych krajobrazów. Wyposażono te apartamenty w tego typu wystrój z polecenia Marii Teresy w latach 1769 - 1777. Cesarzowa mieszkała wtedy w ''Apartamencie Goessa'', a pozostałe pokoje przeznaczyła dla swoich dzieci. Maria Teresa zleciła wykonanie malowideł ściennych jej apartamentów czeskiemu malarzowi Johanowi Wenzlowi Berglowi, a w pokojach dzieci - malarzowi Martinowi Steinruckerowi. Charakterystyczne dla tych pomieszczeń są przede wszystkim egzotyczne krajobrazy z iluzjonistycznymi perspektywami, których celem było stopienie pokoi z otaczającą je przyrodą.
Apartamenty Goessa z egzotycznymi freskami Johanna Wenzla Bergla.
''Apartamenty Goessa'', w których mieszkała Maria Teresa, stanowiły jedność funkcjonalno- artystyczną i składały się z czterech pomieszczeń. Pokrywające je freski wiodły od dziewiczego, egzotycznego krajobrazu do planowanego, barokowego ogrodu. W pierwszych pomieszczeniach, wśród tropikalnej flory, swawolą egzotyczne ptaszki wodne, spokojna przyroda łączy się z bujnością i bogactwem. Obecna jest także nietrwałość artystycznie ułożonych owoców. Akcenty przestrzenne to jedynie pomalowane portale, natomiast ściany i sufity stapiają się dzięki pokrywającym je freskom. Przedstawiają one bogatą, pnącą się do góry roślinność. W drugim pokoju znajdują się elementy, jak egzotyczne ptaki, pawie i kosze pełne owoców. Trzecie pomieszczenie ukazuje natomiast barokowy ogród i odzwierciedla opanowanie przyrody. Podobnie, jak w realnym ogrodzie z drewnianym pawilonem, ostatnie pomieszczenie jest jako takie - ''malowanym pawilonem''.
W położonych wzdłuż frontu do ogrodu apartamentach następcy tronu, malowidła przedstawiają tylko rodzinne krajobrazy, wzbogacone elementami egzotycznymi i antycznymi.
Amfilada ''Apartamentów Goessa'' z egzotycznymi freskami Johanna Wenzla Bergla.
Parki pałacu Schönbrunn
Parki pałacu Schönbrunn
Zgodnie z barokową koncepcją książęcego pałacu, postulującą wzajemne przenikanie się architektury i przyrody, także pałac i park w Schönbrunnie stanowią jedność wiążącą się w wieloraki sposób. Barokowa forma wraz z dobudówkami powstałymi w ostatnim dziesięcioleciu panowania Marii Teresy, pozostała w znacznym stopniu niezmieniona i zadziwia swym pięknem i smakiem cały świat. ''Wielki parter'' rozciągający się wzdłuż osi środkowej zespołu pałacowego, aż do podnóża wzgórza Schönbrunnu, otrzymał swoją ostateczną postać w latach siedemdziesiątych XVIII wieku. Dzieli się na osiem pól różnej wielkości, przy czym ściany szpalerów stanowią oddzielenie od znajdujących się na obrzeżach ''boskietów''. W tych ścianach szpalerów znajdowały się dawniej płaskie nisze z rzeźbami przedstawiającymi postacie mitologiczne. Do ''Wielkiego parteru'', od strony południowo-zachodniej, przylega labirynt. Powstał on około 1720 roku. Właściwie jest to rodzaj korytarza prowadzącego do centrum, bez ślepych uliczek i błądzenia. Wąskie i wysokie żywopłoty, częściowo nawet zadaszone, zapraszały do przechadzek. W XIX w. stopniowo zaniechano użytkowania labiryntu, który ostatecznie wycięto w 1892 roku, gdyż ''z powodu jego gęstwiny służył celom zabronionym w miejscach publicznych''. W latach dziewięćdziesiątych XX w. zrekonstruowano historyczny labirynt, uwzględniając stare wzory i znaczna jego część otwarta jest dla zwiedzających Schönbrunn.
Widok na pałacowe ogrody
Labirynt przylegający do ''Wielkiego parteru''.
Klomb w pałacowym ogrodzie z widokiem na pałac.
Klomb w pałacowym ogrodzie z widokiem na ''Gloriette''
''Glorietta'' w pałacowym ogrodzie
Widok na pałac z ''Glorietty''
Rzeźba ustawiona w sadzawce
Fontanna Neptuna zbudowana ok. 1776 r.
Klomb w pałacowym ogrodzie z widokiem na ''Fontannę Neptuna ''
Fontanna Neptuna - bóg morza w otoczeniu swojej świty
''Glorietta'' - fragment rzeźby- ''wojownik z trofeum''
(przy schodach bocznych)
Ozdobiony hieroglifami obelisk pośrodku kaskad
i stawów w ogrodach pałacowych.
Palmiarnia, Zoo i Muzeum Powozów Schönbrunn
Palmiarnia, Zoo i Muzeum Powozów Schönbrunn
W Palmiarni w Schönbrunnie, powstałej na terenie dawnego ogrodu botanicznego, założonego w roku 1752 przez Franciszka Stefana I, znajdują się dawne cesarskie zbiory roślin. Zbudowana w 1881 r. cieplarnia, podzielona na trzy pomieszczenia, ma 113 m długości. Przejścia w formie tuneli prowadzą do zróżnicowanych stref klimatycznych, w których wspaniale rozwijają się egzotyczne rośliny.
Wielka Palmiarnia w parku Schönbrunn
Ogród zoologiczny w Schönbrunnie to najstarszy ''ogród zoologiczny'' na świecie, powstałe w dawnej menażerii barokowej, założonej, podobnie jak ogród botaniczny, przez Franciszka Stefana I w roku 1752. Już w XVI stuleciu posiadanie rzadkich zwierząt należało do ''stosownego luksusu dworów książęcych''. W środku ogrodu zoologicznego znajduje się ośmioboczny pawilon, w którym rodzina cesarska zasiadała wraz z wybranymi gośćmi, aby obserwować rzadkie zwierzęta. Wokół niego usytuowanych jest promieniście trzynaście dziedzińców z klatkami dla zwierząt. Mieszczący się na końcu wielkiej zachodniej alei centralny pawilon, Maria Teresa przekształciła po śmierci cesarza w pomieszczenie poświęcone jego pamięci. Wnętrze pokryte jest boazerią z drewna orzechowego i ozdobione pozłacanymi ozdobami, wielkimi zwierciadłami i wizerunkami rzadkich zwierząt.
Pawilon menażerii w Ogrodzie zoologicznym w parku Schönbrunn
Muzeum Powozów mieści się w dawnej Zimowej Szkole Jazdy. Znajduje się w nim unikalna kolekcja powozów i sań, różnego typu, lektyk i zaprzęgów z dawnego cesarsko-królewskiego taboru dworskiego. W bogatych zbiorach, obejmujących paradne powozy wiedeńskiego dworu z wielu stuleci, w tym barokową karocę cesarską, oraz powozy z epoki franciszkańsko-jozefińskiej. Znajdują się tu także trzy karety paryskie, a wśród nich słynny powóz zbudowany dla jedynego syna Napoleona, księcia Reichstadtu (Orlątka).
Powóz cesarski w Muzeum Powozów
Z dziejów herbu Habsburgów
Z dziejów herbu Habsburgów
Głównym elementem austriackiego herbu państwowego jest dwugłowy orzeł. Cesarstwo austriackie przyjęło go w roku 1804 po rozwiązanym Świętym Cesarstwie Rzymskim Narodu Niemieckiego. Jednogłowy orzeł jako znak cesarstwa był używany już za czasów Karola Wielkiego, koronowanego na cesarza w 800 roku. Pierwszą heraldyczną podobiznę orła datuje się na drugą połowę XII wieku, to jest na okres panowania cesarza Fryderyka I Barbarossy. Charakterystyczne ubarwienie - czarny kolor ze złotym uzbrojeniem i czerwony język - wykształcony został w XIV wieku. Orzeł niemiecki otrzymał ''drugą głowę'' około 1435 r. za panowania cesarza Zygmunta. W późniejszych latach dwugłowy orzeł stał się symbolem cesarstwa. W roku 1804, wobec nieuchronnego końca ''starej Rzeszy'' ostatni cesarz Franciszek II, już jako cesarz Austrii Franciszek I, postanowił umieścić dwugłowego orła w herbie Austrii. Tarcza na piersi orła przedstawia genealogiczny herb rodu Habsburgów. W środkowej części widnieje godło domu austriackiego - srebrna belka w czerwonym polu (tzw. ''belka habsburska''). Najwcześniejsze znane zastosowanie tego symbolu to pieczęć księcia Fryderyka II von Babenberga z 1230 roku. Dziedzictwo po tym rodzie - który w linii męskiej wygasł wraz ze śmiercią księcia - przejęli w roku 1282 hrabiowie von Habsburg.
O pochodzeniu austriackich czerwono - biało - czerwonych barw narodowych opowiada następująca legenda. W roku 1191 podczas trzeciej wyprawy krzyżowej pod twierdzą Akka w Ziemi Świętej doszło do bitwy chrześcijan z ''niewiernymi''. Po zakończeniu walki giermek księcia austriackiego stwierdził z przerażeniem, że jego pan Leopold V, leży na ziemi cały zbroczony krwią, ale na szczęście żywy. Po zdjęciu pasa okazało się, że szaty książęce pod nim pozostały białe.
Kalendarium
Kalendarium