Wyspa Bananowa

 

Wyspa Bananowa - jedna z wysp z plantacją bananów, w pobliżu Luksoru

Pole na Wyspie Bananowej

Drzewo Bananowe

Banany tu są smaczniejsze niż kupowane w Polsce

Ludzie żyją tu spokojnie, jak przed setkami lat.

Mieszkańcy wyspy są bardzo gościnni

Kwitnące drzewo bananowe

Każdy turysta jest tu mile widziany

 

3.9.2. Wyspa Kitchenera, zwana Wyspą Botaniczną lub Wyspą  Kwiatów

 

            Wyspa ta jest jedną z dwóch większych wysp na Nilu, ma ok. 750 m długości i znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Asuanu. Jako całość stanowi ona ogród botaniczny i jest bardzo popularna wśród lokalnej ludności i turystów. Na wyspę można płynąć feluką, łodzią motorową, lub lokalnym promem. Wyspa ta  w 1896 r. podarowana była brytyjskiemu konsulowi generalnemu - lordowi Kitchenerowi, w podzięce za jego usługi w czasie Kampanii Saudyjskiej. Lord ten był miłośnikiem kwiatów. Z pomocą Ministerstwa Irygacji Kitchenera szybko przekształcił tę małą wyspę w ogród pełen egzotycznych drzew i roślin, wśród których poprowadzone zostały chodniki. W późniejszych latach wyspa stała się własnością rządu egipskiego i służyła jako stacja badawcza do testowania różnych rodzajów zbóż. W chwili obecnej stacja badań biologicznych znajduje się na południowym skrawku wyspy i jest niedostępna dla zwiedzających. Znajduje się tam także stacja obserwacji kaczek.

Widok na przystań dla feluk zawijających do Wyspy Kitchenera 

Wyspa Kitchenera, zwana również Wyspą Botaniczną lub Wyspą Kwiatów

Wspaniałe palmy są ozdobą wyspy

Na wyspie tropikalny ogród lorda Kitchenera przekształcony został przez rząd

 egipski w piękny Ogród Botaniczny

Zalany wodą trawnik oraz drzewa w Ogrodzie Botanicznym

Widok na zachodni brzeg Nilu z Wyspy Kitchenera

Piękne egzotyczne drzewa i i rośliny, a wśród nich eleganckie chodniki

Fragment Ogrodu Botanicznego

Fragment Ogrodu Botanicznego

Widok na zachodni brzeg Nilu z Wyspy Kitchenera

3.9.3. Wyspa Elefantyna

            Jest to wyspa na Nilu stanowiąca część miasta Asuan. Ma około 1200 m długości i 400 m szerokości. Elefantyna znajduje się na granicy Egiptu i Nubii -w czasach starożytnych stanowiła punkt przeładunkowy statków, a także stanowisko obronne dla miasta.

            Według mitologii egipskiej, na wyspie zamieszkiwał  Chnum, bóg katarakt o baraniej głowie. Bóg ten kontrolował wody Nilu ze swoich jaskiń znajdujących się pod wodą. Był czczony jako jeden z trójki, w której skład wchodził on, jego żona Sais i jego córka Anuket. W południowej części wyspy znajdują się ruiny świątyni boga Chnum z okresu trzeciej dynastii, która przebudowana została w okresie 30 dynastii. Wykopaliska prowadzone przez Niemiecki Instytut Archeologiczny doprowadziły do wielu odkryć, w tym do odnalezienia zmumifikowanego barana - Chnuma. Na wyspie znajduje się także granitowa piramida schodkowa z czasów trzeciej dynastii oraz mała kaplica, zbudowana przez lokalnego władcę z szóstej dynastii - Hekayiba. Do innych zabytków znalezionych na Elefantynie zaliczyć można stellę z czasów Totmesa III, która jest jednym z trzech dokumentów staroegipskich, wykorzystywanych w celach naukowych. Znajduje się tam również jeden z najstarszych Nilometrów w Egipcie. Nilometr ten został zrekonstruowany w czasach starożytnego Rzymu i był używany jeszcze w XIX wieku. Dziewięćdziesiąt stopni nilometru, które prowadzą do rzeki, jest ponumerowanych cyframi arabskimi, rzymskimi oraz za pomocą egipskich hieroglifów. Przed rokiem 1822 znajdowały się świątynie Totmesa III oraz Amenhotepa III, lecz zostały zniszczone w czasie panowania osmańskiego.

            W chwili obecnej, na wyspie znajdują się stanowiska archeologiczne, luksusowy hotel Oberoi,  Muzeum Asuańskie oraz kilka nubijskich wiosek.

Feluka na tle wschodniego brzegu Elefantyny

Fragment zachodniego brzegu wyspy

Fragment wyspy z hotelem Oberoi