Paryska Opera - to jedna z najbardziej wyróżniających się budowli Paryża  Gdy Napoleon III i baron Haussmann tworzyli nowe oblicze miasta w 1852 roku, a szerokimi bulwarami i długimi, prostymi alejami, niektóre kluczowe budowle umieszczali w punktach, które miały jednoczyć i spajać całe założenie urbanistyczne. Jedną z nich była właśnie Opera, stojąca na wysepce u zbiegu głównych, promieniście poprowadzonych ulic.

O wyborze architekta zadecydował konkurs ogłoszony w 1860 roku. Zwyciężył 33-letni Charles Garnier, absolwent Francuskiej Akademii w Rzymie. Budowę rozpoczęto w 1861 roku, a oddano do użytku w 1875 roku. Goście wkraczali najpierw do obszernego hollu wejściowego, skąd okazałe schody wiodły do górnych rzędów widowni. Samą widownię przykrywało sklepienie w kształcie kopuły, spoczywające na ustawionych na jego obrzeżu kolumnach. Cały obiekt zaprojektowany jest w neobarokowym stylu. Klatka schodowa Garniera, jest wspaniała i obfitująca w krzywizny, charakteryzująca się znacznie bogatszym wystrojem, sprawiała, że przejście do wyznaczonego miejsca stawało się dla widza niemałym przeżyciem samym w sobie. Wielobarwna marmurowa kaskada balustrad i stopni tworzy wspaniałą atmosferę, zwłaszcza kiedy wieczorem na każdym z czterech poziomów gromadzi się tłum wystrojonych widzów. Równie dobrze zorganizowano zaplecze techniczne, z ogromną salą prób na tyłach, dzięki czemu budowla zachowała symetrię.

                       Powierzchnia Paryskiej Opery : 11237 m2, długość : 97 m, szerokość : 125 m,              

                       wysokość budowli : 73,6 m, wielkie schody : 30 m wysokości,

                       widownia : 20 m wysokości, 32 m głębokości, 31 m szerokości - 2200 miejsc

                       ciężar żyrandola : 8 ton

Dla cesarza przewidziano osobne wejście z boku ( częściowo z powodów bezpieczeństwa, jako że Napoleon III omal nie zginął w zamachu, wchodząc do poprzedniego gmachu oper). Z zewnątrz gmach opery skomponowany z kilku brył, całość przedstawia się imponująco zarówno pod względem logicznym, jak i estetycznym.

Paryska Opera

Wejście do Opery Paryskiej

Niepowtarzalne rzeźby J.B. Carpeaux w hollu opery.

Foyer Opery paryskiej to przepych złoceń, blask kryształowych żyrandoli,

 wspaniałych dekoracji malarskich i rzeźbiarskich. Całe to bogactwo

oparte na wzorach barokowych wnętrz.

Widok na klatki schodowe w hollu Opery Paryskiej

  

Przed wejściem do Opery Paryskiej