Republika Francuska, państwo w zachodniej Europie, nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym.
Powierzchnia: 51,5 tyś. km2
Ludność : ok. 57 mln
Podział administracyjny : 96 departamentów w 22 regionach administracyjnych.
W skład Francji wchodzą 4 departamenty zamorskie :
Gujana Francuska,
Gwadelupa,
Martynika,
Reunion.
Należą do Francji także 3 terytoria zamorskie :
Nowa Kaledonia,
Polinezja Francuska,
Wallis i Futuna,
Decydujące znaczenie dla powstania zachodniego świata średniowiecznego miało państwo Franków.
Za Karola Wielkiego obejmowało ono wszystkie już chrześcijańskie ziemie zachodniej i środkowej Europy ( poza Wyspami Brytyjskimi ).
Frankowie przystąpili do podboju Hiszpanii, opanowanej przez Islam, oraz ziem na wschodzie zamieszkałych przez pogańskie plemiona Germanów i Słowian. Powiodło im się wchłonięcie Sasów, których główne rody odgrywały później decydującą rolę w europejskiej polityce ( cesarze z dynastii saskiej ).
Przymierze Karolingów z papiestwem przyniosło im kościelne błogosławieństwo i uznanie przez całe zachodnie chrześcijaństwo. Koronacja Karola Wielkiego na cesarza, dokonana w 800 r przez papieża Leona III było świadomym nawiązaniem do tradycji Cesarstwa zachodniorzymskiego, które upadło w 476 r. Rozkwit kultury i sztuki w państwie Karolingów było pierwszym kulturalnym apogeum świata zachodniego.
W państwie Franków istniały też wewnętrzne sprzeczności, toteż już wkrótce rozpadło się ono na kilka mniejszych państw w Alpach i Italii oraz dwa większe: zachodnie państwo Franków ( późniejszą Francję ) i wschodnie państwo Franków, z którego rozwinęło się królestwo niemieckie. Królowie niemieccy, którzy przez Ottona I odnowili karolińskie przymierze i w 962 roku uzyskali godność cesarską.