Zabytkowa dzielnica Bryggen rozciąga się w północnej części zatoki Vagen. Tutaj osiedlali się pierwsi mieszkańcy przyszłego Bergen. Szczególną uwagę zwracają domy kupców, wybudowane jedne przy drugich na wąziutkich uliczkach wyłożonych, drewnem. Stoją one frontem do nabrzeża. Kupcy, którzy prowadzili tu swoje interesy, w zdecydowanej większości byli narodowości niemieckiej i dzielnica zyskała miano Tyskebryggen (Niemieckie Nabrzeże). Aby uchronić drewniane zabudowania przed pożarem, wprowadzono w domach zakaz palenia ognia, nawet w trakcie surowych zim. Powodowało to przypadki śmierci z wychłodzenia. Surowe przepisy przeciwpożarowe nie uchroniły jednak dzielnicy przed żywiołem, który szalał kilkakrotnie. Wielki pożar w 1702 r. strawił Bryggen aż do fundamentów. Na szczęście parę domów zachowało się w oryginalnym kształcie, a resztę odbudowano z wielką starannością. Później zdarzały się już tylko mniejsze pożary pojedynczych budynków, ostatni w 1955 r.

Domy były dwupiętrowe i nie szersze niż 6 metrów. Mieszkali w nich właściciele wraz ze służbą. We frontowej części domu ważono dorsze, a w dębowych beczkach gromadzono tran. Surowo przestrzegano porządku przy pracy: „Każdy uczeń ma powiesić narzędzia  z powrotem, tam gdzie wisiały” – taką zrozumiałą zasadę postępowania zawiera napis  w budynkach. Przez zadaszony pasaż i galerię można było dostać się do magazynów na tyłach wydłużonego domu z kantorem. Na pierwszym piętrze jadali uczniowie z czeladnikiem, który dbał o to, by nie pito w nadmiarze cienkiego piwa. Na wypadek pożaru trzeba było zawsze mieć pod ręką wielką siekierę i wiadra, bo „czerwony kur” stanowił stałe zagrożenie. Najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem była izba kupiecka z kancelarią, w której prowadzono księgę główną. Także w nocy czeladnik mógł mieć swoich uczniów na oku, wyglądając przez okienko ze swojego łóżka do urządzonej po spartańsku izdebki, gdzie na czterech ciasnych i wąskich łóżkach spoczywali uczniowie. Jeśli dopuszczali się oni wybryków, to dostawali baty „knutem” – kawałkiem liny z końcem naszpikowanym drobnymi gwoździami. Każdy dom miał w podwórzu swój własny ustęp.

             Po II wojnie światowej, ze względu na niedobre skojarzenia, usunięto z nazwy człon „Tyske” (niemieckie), przywracając pierwotne określenie Bryggen. Bryggen to obecnie  61 drewnianych budynków wzniesionych według wytycznych Hanzy. Stojące blisko siebie budynki, połączone galeryjkami, tworzą specyficzny nastrój, który potęguje panujący półmrok. W sieci pasaży mieszczą się sklepy z pamiątkami, galerie, restauracje i bary. Dzielnica ta została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego  i Przyrodniczego UNESCO.

            W jednym z najstarszych i najlepiej zachowanych domów kupieckich mieści się Hanseatisk Museum. W drewnianym budynku z 1704 r. można obejrzeć biuro hanzeatyckiego kupca oraz jego mieszkanie, pomieszczenia dla służby i uczniów. Można zobaczyć także pomieszczenia przeznaczone do przechowywania i przetwarzania ryb. Wśród eksponatów muzeum można zobaczyć listy kupców, pieczęcie, mapy oraz przedmioty osobistego użytku. W budynku Schotstuene jest sala zebrań, gdzie gromadzili się hanzeatyccy kupcy. Tutaj odbywały się wszelkie narady, sesje sądu, uroczystości, a także zwykłe zebrania przy gorącym posiłku i piwie.

W dzielnicy Brygen znajduje się Bryggens Museum. Jest to muzeum archeologiczne,  w którym prezentowane są eksponaty pochodzące z wykopalisk prowadzonych w latach      1955 – 1969. Na najniższym poziomie można obejrzeć fundamenty budynku z XII wieku, które odkryto podczas budowy muzeum. Główną część muzeum zajmują narzędzia, wyroby rękodzielnicze, sprzęty domowe, artykuły handlowe oraz eksponaty marynistyczne. Pozwalają one lepiej poznać życie średniowiecznego miasta, jakim było Bergen  w XIV wieku.

Zabytkowa dzielnica Bryggen w północnej części zatoki Vagen .

Fragment dzielnicy Bryggen.

Widok na dzielnicę Bryggen.

Przed domami kupców w dzielnicy Bryggen chodniki wyłożone są drewnem,

tak jak przed wiekami.

Drewniane budynki stoją frontem do nabrzeża.

Fragment dzielnicy Bryggen.

W niektórych kantorach Bryggen sprzedaje się antyki, w innych smakosze degustują wyszukane potrawy.

We frontowej części domów ważono dorsze, a w dębowych beczkach gromadzono tran.

Dom kupców z Bryggen wybudowane przy wąziutkich uliczkach wyłożonych drewnem.

Domy są dwupiętrowe i nie szersze niż 6 metrów. Przez zadaszony pasaż i galerię

można było dostać się magazynów na tyłach wydłużonego domu z kantorem.

W dzielnicy zabytkowej.

Fragment zabytkowej dzielnicy.

Hanseatisk Museum w dzielnicy Bryggen założone zostało w 1872 r.

Okolice dzielnicy Bryggen.

Twierdza Bergenhus obok dzielnicy Bryggen

Jeden z budynków twierdzy Bergenhus.

Na terenie twierdzy Bergenhus. 

Bergenhus – wejście do dużej twierdzy z XIII wieku, przebudowanej w XIX wieku.

Na terenie twierdzy Bergenhus. 

Na terenie twierdzy Bergenhus. 


Na terenie twierdzy Bergenhus. 

Na terenie twierdzy Bergenhus. 

Image:Bergenhus.3.JPG

Na terenie twierdzy Bergenhus. 

W twierdzy Bergenhus.

Plac wyłożony drewnem na terenie dzielnicy Bryggen.

Żaglowiec przy przystani portowej w dzielnicy Bryggen.