York

            Miasto York jest stolicą regionu  North Yorkshire i posiada ok. 180 tyś. mieszkańców. Region ten posiada liczne ciekawe zabytki, urzeka pięknymi krajobrazami z zielonymi dolinami, wrzosowiskami i malowniczymi wioskami. Miasto YORK założone zostało na początku I wieku n.e.     i przez wiele lat było największym miastem w północnej Anglii. Miasto to , nazwane przez Rzymian Eboracum, było także główną bazą militarną. W 211 r. zmarł tu cesarz Septymiusz Sewer, a w 306 r. Konstancjusz I  Chlorus. W Yorku Konstantyn I Wielki, został obwołany cesarzem przez swoje wojska. Sto lat później  rzymska armia wycofała się z wyspy.

W 866 r. armia Wikingów zdobyła York w 876 roku i ich królowie rządzili tym obszarem przez prawie sto lat. W 954 r. ostatni król Wikingów – Eryk Krwawy Topór został wygnany, a jego ziemie wcielono do jednoczącej się Anglii. W latach 1100 – 1500 York był drugim miastem Anglii.

            Katedra w Yorku jest największą średniowieczną katedrą w Anglii i dominuje nad miastem. Ścisłe centrum miasta otoczone jest przez mury wybudowane w 1220 r. przez Henryka III,  których fragmenty zachowały się do dziś. W Yorku znajduje się jeden z lepszych brytyjskich uniwersytetów – University of York. York jest również znany z dużej liczby pubów. Mówi się, że każdego dnia roku można iść do innego pubu. W centrum miasta zachowało się dużo średniowiecznych zabytków. Wiele    z tych zabytkowych domów przy wąskich, krętych uliczkach, znajduje się pod opieką konserwatora. Samochodom zakazano wjazdu do centrum miasta i tylko rowery są powszechnym środkiem transportu.

Region  North Yorkshire.

Typowa uliczka w Yorku

Wspaniała atmosfera uliczki w Yorku

Zabytkowa uliczka.

Fragment centrum Yorku.

W drodze do Katedry św. Piotra.

Katedra św. Piotra w Yorku zbudowana w latach 1220 – 1470 r. Jest to największy gotycki kościół na północ od Alp. Ma on 158 m długości i 76 m szerokości. Zachował się tu  najbogatszy zespół średniowiecznych witraży.

                                                   Katedra św. Piotra w Yorku

Katedra św. Piotra.

Wieże katedry

Pomnik cesarza rzymskiego Konstantyna Wielkiego  przed katedrą.

Bliźniacze wieże katedry

Pomnik cesarza rzymskiego Konstantyna Wielkiego 

W Katedrze św. Piotra.

Wspaniałe witraże  w Katedrze św. Piotra.

W Katedrze św. Piotra.

W Katedrze św. Piotra.

                                                            W Katedrze św. Piotra w Yorku

Twierdza warowna  Clifford’s Tower z czasów rzymskich.

Image:Tivedshambo 2007-04-14 Lady Peckett's Yard Entrance.jpg
Jeden z zabytkowych budynków w centrum miasta.

Budynek City Art Gallery.

Fragment murów obronnych otaczających centrum miasta.

Jeden z zabytkowych drewnianych domów.

Fragment drewnianego zabytkowego budynku.

Fragment Starego Miasta z wąskimi uliczkami.

Fragment średniowiecznej ulicy.