Przejazd autokarem trasy : Katowice (19.08.2004 r. godz. 10 ) - Gliwice - Wrocław - Słubice -

-         Paryż  (20. 08 - 24.08.04.) - Orlean -Gien - Chambord  - 

-         Chenoceaux - Amboise - Bruksela - Słubice -

-          Katowice ( 25.08.2004 r godz. 20 ).

Zamek zbudowany pod koniec XVI wieku na moście nad rzeką Cher.  W zamku tym mieszkała także Maria Medycejska i de Poitiers.

Zamek w miejscowości Chenonceaux

 

Zamek w miejscowości Chenonceaux

( widok z lotu ptaka )

 

Przed wejściem do zamku w  Chenonceaux

Zwiedzanie zamku w  Chenonceaux

Maria Medycejska z mężem

Eksponaty w zamku z XVI wieku

Hania w towarzystwie właściciela zamku

Widok na zamek od strony ogrodu

Widok na zamek od strony ogrodu

 

Ogród obok zamku w  Chenonceaux

 

4.3.        Zamek w Amboise

Zamek z VI wieku w  miejscowości Amboise w dolinie Loary, na wschód od miasta Tours. Miejscowość Amboise  już w         VI wieku  była w posiadaniu biskupów Tours .  Od XI do XIII wieku miejscowość ta znalazła się w posiadaniu rodu z Andegawenii, a od1446 roku ostatecznie została przyłączona do Korony. Zamek w Amboise przebudowany został w latach 1492 - 1498 r.  przez artystów włoskich, sprowadzonych przez Karola VIII. Rozbudowany został w XVI wieku. Zamek był miejscem częstych pobytów dworów Karola VIII i Franciszka I de Valois.

W Amboise mieszkał Leonardo da Vinci ( 1516 - 1519 r. ) i na terenie zamku znajdują się pamiątki z tego okresu.

Widok na zamek z miasta Amboise

Widok na boczne skrzydło zamku w Amboise

Widok na boczne skrzydło zamku w Amboise

 

Kapliczka na terenie zamku w Amboise

 

Czołg wg projektu Leonarda da Vinci - ok. 1516 r. w Amboise

                                             

Zwiedzanie zabudowań zamku w Amboise

Zabudowania zamku w Amboise

 

Widok z zamku na okolice Amboise

Bogactwo i piękno tej żyznej doliny, o  długości ok. 110 km, były kiedyś zarezerwowane dla garstki uprzywilejowanych. Dziś roi się tu od prywatnych posiadłości i turystów. W dolinie Loary skupiało się dawniej życie dworskie. Hrabiowie i dworzanie budowali tu okazałe domy tuż obok królewskich pałaców. Tam gdzie kiedyś wstęp do zamków i przyległych ogrodów mieli tylko wybrani, obecnie mile widziani są turyści.

            Na wschodnim końcu doliny Loary leży niewielkie miasto Gien, zawdzięczające urodę Annie de Beaujeu, córce Ludwika XI . To ona była odpowiedzialna za budowę zamku, mostu, klasztoru i kościoła, powstałych pod koniec XV wieku. Teraz w pałacu ma siedzibę Musee Inernationalde la Chasse ( Międzynarodowe Muzeum Łowiectwa ).  Liczba wartych uwagi obiektów w dolinie Loary jest tak duża, że nie sposób zwiedzić wszystkich.     

Zamek Chambord ma 440 pomieszczeń i jest największą rezydencją królewską w dolinie Loary. Pierwszą budowlą wzniesioną w tym  miejscu był pałacyk myśliwski króla Franciszka I. Zburzono go w 1519, żeby wznieść w tym miejscu zamek Chambord, w którym widać wpływy Leonarda da Vinci. Pracowało przy jego budowie 1800 robotników. Wzniesiono do 1537 roku wszystkie wieże i balkony. W roku następnym król Franciszek I rozpoczął budowę północno - wschodniego skrzydła zawierającego prywatne królewskie apartamenty i dwupiętrową galerię połączoną z główną bryłą zamku. Rozbudowę kontynuował jego syn Henryk II, który wzniósł zachodnie skrzydło.

Zamek Chambord

Grande arche de la Defense - najnowszy symbol Paryża, otwarty sześcian z białego marmuru, robi wrażenie czystą formą i wymiarami. Grande arche de la Defense jest ponad dwa razy wyższy od Łuku  Tryumfalnego - mierzy 110 m. Budowla zamyka centralną oś Paryża. Z placu znajdującego się u stóp Grande arche de la Defense rozciąga się wspaniały widok . W oddali majaczy Łuk Triumfalny na krańcu Pól Elizejskich oraz piramida przy wejściu do Luwru, odsłonięty w 1989 r.

Widok na Grande arche de la Defense

Nowoczesna zabudowa dzielnicy La Defense

Nowoczesna zabudowa dzielnicy La Defense

 

Nowoczesna zabudowa dzielnicy La Defense

i pomnik upamiętniający bohaterską obronę Paryża w okresie I wojny światowej

Nowoczesna zabudowa dzielnicy La Defense

Nowoczesna zabudowa dzielnicy La Defense