Betania jest położona u stóp góry Oliwnej, na wschód od Jerozolimy, przy drodze do Jerycha.  Od IV wieku wioska nosi arabską nazwę AL-Azariya, która to zachowuje pamięć o Łazarzu, żyjącym tutaj ze swoimi siostrami - Marią i Martą. Jezus kochał spokój Betanii i bardzo często przebywał tu w towarzystwie swoich przyjaciół. W Betanii Jezus wskrzesił Łazarza. Tutaj też, w domu Szymona Trędowatego, Maria namaściła głowę Jezusa drogocennym olejkiem.

Panorama Betanii

Kościół Łazarza w Betanii

Grób Łazarza

Na grobie Łazarza, w pierwszych wiekach, wzniesiono dwa kościoły. Jeden z nich został zniszczony przez trzęsienie ziemi, drugi podczas najazdu Persów w 614 roku. W czasach krzyżowców zbudowano na tym miejscu trzeci kościół, który później zajęli muzułmanie. Podczas prac archeologicznych przeprowadzonych na terenie odkupionym przez franciszkanów ponad sto lat temu, udało się odnaleźć ślady pierwszych świątyń oraz klasztoru z okresu wypraw krzyżowych. Na dziedzińcu, przed kościołem zbudowanym w 1952 roku, na fundamentach dawnych świątyń, można dziś oglądać piękne mozaiki z IV wieku.

Grób Łazarza znajdował się najprawdopodobniej w tej grocie. Jezus zatrzymując się u wejścia do niej zawołał: ''Łazarzu wyjdź na zewnątrz''. Od czasu, gdy muzułmanie wybudowali tu meczet, dawne wejście do grobu zostało zamurowane. W XVIII wieku franciszkanie otrzymali zezwolenie na wykucie w skale nowego wejścia, do którego prowadzą dzisiaj 22 schodki.